Realizacje wniosków z debaty

WNIOSKI Z DEBATY SPOŁECZNEJ W POTRZANOWIE GM. SKOKI W DNIU 24.11.2023 r

- pytanie od mieszkańca Sławy Wlkp. W okresie letnim po osiedlu bardzo często jeżdżą szybko quadami i krosami, są tam osoby, które jeżdżą na działki i mogą czuć się niebezpiecznie. Zapytał również o zasady funkcjonowania KP Skoki, ze względu iż była interwencja dot. bójki albo pobicia, patrol przyjechał po ponad godzinie. Prośba o patrol w porze letniej w weekendy ok godz. 18:00 w Sławie Wlkp.

Odpowiedział kierownik RDz KP Skoki, który wyjaśnił, że jeśli radiowozy ze Skoków są skierowane do miejscowości gminy Mieścisko, to w tym momencie do Skoków udaje się patrol z KPP Wągrowiec. Zdarzają się również dni, że wszystkie patrole są na interwencjach i nie ma wolnego patrolu, który mógłby aktualnie przyjechać na interwencję. Wytłumaczył jak działa zlecanie interwencji przez dyżurnego KPP Wągrowiec. Wytłumaczył też, że Policja nie zawsze jest w stanie zatrzymać kierującego quadem, bądź krosem ze względu, że większość nie ma zarejestrowanych pojazdów, mają kominiarki i kaski na głowach i zazwyczaj nie zatrzymują się do kontroli.

 

- W rejonie jest dużo ogródków działkowych przez co jest tu o wiele więcej osób, które nie są tutaj zameldowane. Dodatkowo jak wygląda kwestia sprzedaży działek (warunki zabudowy)?

Głos zabrał burmistrz oświadczając, że ktoś sprzeda 50 działek, a mieszkańcy z podatków muszą zapłacić za wybudowanie drogi, podłączenie wody, przez co koszty ponosi całe społeczeństwo, a nie osoby przyjeżdżające wypocząć na działki. Burmistrz próbuje wziąć to w jakieś normy, ale jest takie ustawodawstwo, że się nie da. W kwestii sprzedaży działek jest bezsilny, ze względu, że nawet jeśli nie wyrazi zgody na budowę, to po odwołaniu do wyższych instancji każą jemu zmienić decyzję, a ludzie budują się gdzie bądź.

 

- mieszkanka zwróciła uwagę na bezpieczeństwo na drodze przez niewidocznych rowerzystów. Jeżdżą bez kamizelek i bez świateł, w ogóle ich nie widać, szczególnie dzieci.

Odpowiedział kierownik RDz KP Skoki - są prowadzone akcje rozdawania elementów odblaskowych, a dzieci są uświadamiane przez policjantów podczas zajęć w szkołach. Dodatkowo często od rana wyjeżdża patrol, który zwraca na to uwagę i w momencie ujawnienia wykroczenia dotyczącego braku oświetlenia rowerzystów reaguje.

 

- mieszkaniec pyta czy dalej funkcjonuje mapa bezpieczeństwa?

Odp. p. komendant, że mapa cały czas funkcjonuje i każde zagrożenie jest sprawdzane i weryfikowane przez Policję. Moderator pokazał na stronie internetowej KPP Wągrowiec najważniejsze informację dot. dzielnicowych PP Skoki, oraz KMZB, omówił jej funkcjonowanie, pokazał jak zaznaczyć i zgłosić dane zagrożenie na KMZB.

 

- Sołtys Potrzanowa nawiązał do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa- dzięki KMZB wystąpiło więcej kontroli Policji, dotyczących choćby kontroli prędkości.

Kierownik RDz KP Skoki poinformował o ostatniej weryfikacji naniesionego zagrożenia w Potrzanowie, gdzie na mapie zostało zaznaczone nielegalne wysypisko śmieci, a w rzeczywistości było to kilka odpadów, foliówki i butelki pozostawione na stanowisku wędkarskim.

Sołtys Potrzanowa dodał, że jak jest zauważona sytuacja, gdzie zgłaszający już nie będzie w stanie samemu posprzątać wskazanego miejsca, i zabrać kilka butelek, to dzikie wysypiska śmieci można zgłosić przez funkcjonującą w gminie Skoki aplikację eco-harmonogram i wtedy służby porządkowe przyjadą to posprzątać.

 

- poruszony został temat stworzenia kładki na moście przy ul. Skockiej w Potrzanowie. Czy jest możliwość aby wypłynął z komendy wniosek o to, aby jednak ta kładka powstała?

Odp. p. komendant, że dostajemy informacje od zarządcy drogi o zmianie funkcjonowania ruchu drogowego na jakimś odcinku, a opiniuje to Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego.

Burmistrz nawiązując do mostu - Potrzanowo jest w takim położeniu, że ciężkim samochodem nie ma gdzie wjechać i wyjechać. Most musi zostać zrobiony, a to kosztuje kilka milionów złotych. Trzeba rozmontować stary, zrobić tymczasowy i zrobić nowy. Jest to trudne zadanie, aby zrobić to pilnie, z uwagi na możliwości finansowe zarządcy drogi – powiatu.

 

- Teren przy szkole podstawowej w Skokach - jeśli jest wywiadówka, to ludzie stają na połowie jednego pasa, z drugiej strony staną tak samo i pojazdy mają problem przejechać pomiędzy. Prośba o patrol w tym czasie, gdyż zwiększa to płynność ruchu

Odp p. komendant, że my jako policja nie mamy wiedzy kiedy są wywiadówki, w momentach kiedy jesteśmy poinformowani, to patrole są skierowane w takie miejsce aby zweryfikować, czy nie zaistniały jakieś wykroczenia.

Burmistrz: mieliśmy rozwiązanie, zaproponowaliśmy, żeby przy rzeźni zrobić jeden kierunek ruchu, trzeba odświeżyć temat i jeszcze raz przemyśleć to rozwiązanie.

 

- rodzice często zostawiają samochód za wysepką przy szkole w Skokach, jak stoi samochód po prawej i lewej stronie to nie ma jak trzeci samochód przejechać i proponuję, żeby postawić znak zakaz zatrzymywania się i postoju.

Odp. p. kierownik RDz, że sytuacja związana z organizacją ruchu, w tym z możliwością ustawienia znaku B-36 zostanie omówiona z ruchem drogowym, a wnioski sporządzone i przesłane do zarządcy drogi.

Burmistrz zaproponował spotkanie w urzędzie miasta, na rozwiązanie problemów dot. infrastruktury miasta. Przebudowy parkingu z dostępem do chodnika przy szkole, łącznie z usunięciem starych drzew i nasadzeniem nowych.

 

- mieszkaniec zapytał, czy można zamontować foto pułapki w miejscach wysypisk (w lesie, w miejscach, gdzie często przebywają wędkarze)?

Odp p. sekretarz, ktoś wiedząc, że znajduje się foto pułapka to ustawia swój pojazd tak, że nie idzie się dowiedzieć kto to zrobił. Gmina współpracuje z KP Skoki i wielokrotnie (choć nie jest to specjalnie nagłaśniane) śmiecenie kończy się mandatem nałożonym przez Policję.

 

- mieszkanka pyta czy można postawić fotoradar?

Odp p. komendant – komisariat nie dysponuje takimi urządzeniami, a kontroli prędkości dokonują tylko policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego. Jednakże policjanci ci nie są wstanie być wszędzie, a są rozlokowani na całym powiecie, szczególnie na trasach gdzie występuje duże zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu, gdzie dochodzi do zdarzeń drogowych, gdzie mają koordynacje.

 

- czy można postawić urządzenie, które pokazuje bieżącą prędkość pojazdu, czy się jedzie za dużo, czy za mało?

Odpowiedział burmistrz, że p. sołtys się o coś takiego stara i prawdopodobnie zostanie postawione, jednakże jedno takie urządzenie kosztuje 30 tys. zł, a jeśli postawimy w Potrzanowie, to wiadomo, że trzeba będzie uwzględniać wnioski, aby postawić w innych wsiach, a na to nie ma środków.

 

Planowane zadania dla Policji 

 

- Zwrócenie uwagi na kierujących quadami i krosami, wzmocnić siły żeby pomóc rozwiązać problem dotyczący hałasów i nadmiernej prędkości.

- Kontrole doraźne rowerzystów pod kątem wyposażenia w oświetlenie i pieszych bez wymaganych elementów odblaskowych

- Omówienie możliwości przeprowadzenia zmian w organizacji ruchu poprzez ustawienie znaku B-36 i przesłanie odpowiednich wniosków do zarządcy drogi

- Uczestnictwo przedstawiciela KP Skoki w spotkaniach organizowanych przez Burmistrza MiG Skoki wpływających na bezpieczeństwo mieszkańców

Powrót na górę strony