Z życia jednostki

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odprawa roczna podsumowująca pracę wągrowieckiej Policji w 2019 roku

W poniedziałek 20 stycznia w Komendzie Powiatowej Policji w Wągrowcu odbyła się roczna odprawa z Komendantem Wojewódzkim Policji w Poznaniu, podsumowująca wyniki pracy Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu w 2019 roku.

W odprawie uczestniczyli Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Rafał Pawłowski, kadra kierownicza, policjanci i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu oraz zaproszeni goście w osobach: Starosty Wągrowieckiego, Przewodniczącej Rady Powiatu, Wicestarosty Wągrowieckiego, Burmistrzów Skoków i Gołańczy, Wójta Gminy Damasławek, Sekretarza Miasta Wągrowca i przedstawiciela Gminy Wągrowiec, a także Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu, Nadleśniczego Nadleśnictwa Durowo, Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Komendant Powiatowy Policji w Wągrowcu insp. Magdalena Sławińska wraz z zastępcą nadkom. Mikołajem Szydzikiem przedstawili ocenę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu wągrowieckiego w 2019 roku. Wykrywalność ogólna we wszystkich kategoriach przestępstw wyniosła 85,6%., stwierdzono 1152 przestępstwa. Ustalono 694 podejrzanych, do których w 624 przypadkach wniesiono akt oskarżenia, a wobec 43 podejrzanych zastosowani środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W 2019 r. policjanci KPP w Wągrowcu wykonali ogółem 7416 służb patrolowych i obchodowych – średnio dziennie na terenie powiatu pełniło służbę 20 policjantów prewencji. Ze względu na specyfikę zagrożenia przestępczością i wykroczeniami większość służb pełniona była na II i III zmianie tzn. między 14.00 a 6.00 dnia następnego. W roku 2019 policjanci prewencji ujawnili 5312 wykroczeń. Nałożyli 2971 (42,25%) mandatów karnych, udzielili 2113 (39,7%) pouczeń.

Średni czas reakcji na zdarzenie pilne wyniósł 8 minut i 48 sek.

Policjanci ruchu drogowego ujawnili w 2019 roku 11158 wykroczeń w ruchu drogowym i wobec sprawców tych wykroczeń nałożyli 7669 mandatów karnych oraz 251 wniosków o ukaranie, a także zastosowali 3238 pouczeń. Ponadto zatrzymali 1287 dowodów rejestracyjnych i 161 praw jazdy.

Komendant Sławińska w swym sprawozdaniu podziękowała za okazaną pomoc i wsparcie finansowe dla jednostki ze strony samorządów lokalnych, która posłużyła na doposażenie funkcjonariuszy w nowe radiowozy i sprzęt. Podziękowała również szefom powiatowych jednostek organizacyjnych innych służb, za okazywaną pomoc i wsparcie w policyjnych działaniach.

Następnie głos zabrała szefowa Prokuratury Rejonowej w Wągrowcu pani Renata Bocheńska-Bejnarowicz. Prowadzenie postępowania to jak podkreśliła praca zarówno prokuratorów, jak i policjantów dochodzeniówki. Podziękowała za współpracę życząc dobrych efektów wspólnej pracy na kolejny rok.

W imieniu samorządowców głos zabrał Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc. Podziękował za zaangażowanie i pełną poświęcenia służbę. Podkreślił, że sama możliwość wsparcia Policji, która dalej przekłada się na działanie na rzecz społeczności lokalnych, dla każdego samorządowca jest przyjemnością.

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu insp. Rafał Pawłowski, podsumował spotkanie podkreślając istotę działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wskazał, że 5 ofiar śmiertelnych i jeszcze więcej rannych, to dramaty ludzkie, gdzie życie wali się w gruzy. Stąd ten ogromny nacisk na działania ruchu drogowego na poprawe tego stanu rzeczy. Nawiązał do słów Starosty Wągrowieckiego podkreślając, że Policja nie ma wskaźników ilości wystawionych mandatów. Przyznał że niekiedy parę cierpkich słów od policjanta przynosi lepszy efekt niż mandat. Wystawienie mandatu to decyzja policjanta i w sytuacji, kiedy okoliczności wskazują, że wykroczenie wynika z błędu ludzkiego powiązanego niekiedy z zabieganiem, jak najbardziej można pouczyć. Jednak jak wynika to z lekceważącego stosunku do przepisów prawa, wówczas zrozumiałe jest postępowanie mandatowe. Komendant Wojewódzki podkreślił również wagę prewencyjnego działania Policji, już od najmłodszych lat u dzieci w przedszkolu i szkole, wskazując również rolę dzielnicowego, jako wykonawcę działań profilaktycznych, źródło wiedzy i pomocną dłoń dla obywatela.


 

Powrót na górę strony