Aktualności

Urządzenia wspomagające ruch, hulajnogi elektryczne i urządzenia transportu osobistego

Data publikacji 12.05.2025

Na drogach te urządzenia są coraz powszechniejsze, zwłaszcza hulajnogi elektryczne. Policjanci zwracają jednak uwagę, że wiedza dotycząca obowiązujących przepisów wśród osób z nich korzystających już tak powszechna nie jest. Warto być świadomym i nie narażać siebie na konsekwencje popełnianych wykroczeń.

Trzeba zacząć od podstaw – uprawnienia. Hulajnogi elektryczne staja się coraz popularniejszym prezentem. Przypominamy, aby korzystać z tego urządzenia w ruchu publicznym należy mieć ukończone 10 lat. Odstępstwem od tego przepisu jest możliwość poruszania się w strefie zamieszkania. Po terenie objętym taką strefą dopuszczalne jest kierowanie hulajnogą elektryczną przez dziecko, które nie ukończyło 10. roku życia pod warunkiem, że znajduje się ono pod opieką osoby dorosłej. Ponadto zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami dokumentem wymaganym do kierowania hulajnogą elektryczną przez osobę, która nie ukończyła 18 lat jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Prędkość hulajnogi poruszającej się po drogach publicznych konstrukcyjnie musi być ograniczona do 20 km/h. Poruszając się po drodze dla pieszych, powinno dostosować się prędkość do prędkości ruchu pieszych. przy czym kierujący hulajnogami elektrycznymi zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności i muszą ustępować pierwszeństwa pieszym, jeżeli korzystają z drogi dla pieszych i rowerów.

Sytuacje, gdy na jednej hulajnodze jadą dwie osoby, są niedopuszczalne. W art. 33a ust. 3 Prawa o ruchu drogowym, wskazane jest wprost, że kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się ciągnięcia lub holowania innego pojazdu, przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku. Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się również jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu oraz czepiania się innych pojazdów. Ponadto kierującego hulajnogą elektryczną obowiązują także wszystkie inne przepisy dotyczące kierujących pojazdami. Do najważniejszych z nich należy między innymi zakaz kierowania hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu. Kolejnym istotnym przepisem jest zakaz korzystania podczas jazdy hulajnogą elektryczną z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

asp. Dominik Zieliński

 

Poniższa tabela zawiera wybrane, najważniejsze naruszenia dotyczące kierujących hulajnogami elektrycznymi oraz urządzeniami transportu osobistego, a także osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch.

Powrót na górę strony