Aktualności

Podziękowania dla wągrowieckich dzielnicowych za ich postawę podczas interwencji

Data publikacji 09.01.2025

Policjanci w trosce o osoby będące w kryzysie bezdomności, regularnie kontrolują miejsca ich przebywania. To niezmiernie ważne, szczególnie w czasie mrozów. Policjanci sprawdzają czy nie jest potrzebna pomoc medyczna i informują o możliwościach otrzymania doraźnego wsparcia. Reagują też na każdy sygnał i zgłoszoną interwencję - jedna z nich została pisemnie pochwalona.

To już kolejny sezon zimowy, kiedy policjanci kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych i potrzebujących. Utrzymujące się trudne warunki atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia osób bezdomnych. Z myślą o bezpieczeństwie osób, które z różnych powodów straciły dach nad głową, dzielnicowi z wągrowieckiej komendy prowadzą kontrole miejsc przebywania osób bezdomnych. Prowadzą również działania w związku ze zgłoszeniami od osób, które widzą osoby potrzebujące bezpośredniego wsparcia.

W takiej sytuacji przebywał 58-letni mężczyzna, który został zauważony na przystanku przy ul. Bobrownickiej w Wągrowcu. Ostatnim miejscem pobytu mężczyzny był jeden z ośrodków Monaru. Jednak znajdował się pod znacznym wpływem alkoholu- około 2 promili i sam o siebie nie mógł zadbać. Zgłaszający który zauważył mężczyznę w potrzebie, to funkcjonariusz służby więziennej. W trakcie prowadzonej przez policjantów interwencji przyszykował dla mężczyzny odzież, aby ten mógł się przebrać. Policjanci postanowili doprowadzić mężczyznę do wytrzeźwienia w KPP w Wągrowcu. Wcześnie został on przebadany przez medyków, aby upewnić się że jego życiu, lub zdrowiu nic nie zagraża. Mężczyzna znalazł się docelowo w miejscu ciepłym i bezpiecznym. Zgłaszający interwencję postanowił docenić sposób prowadzenia interwencji dzielnicowych wysyłając do jednostki podziękowania. Policjanci którzy zostali wymienieni w podziękowaniu, sami podkreślają, że to postawa i zainteresowanie losem drugiego człowieka przez zgłaszającego zasługuje na pochwałę.

Osoby bezdomne często przebywają w budynkach, czy pustostanach, które ze względu na zły stan techniczny przeznaczone są do rozbiórki. Na miejsca swego pobytu wybierają również różnego rodzaju szopki, kontenery, a nawet wiaty. Nocowanie w tego typu miejscach może okazać się śmiertelnie niebezpieczne również z uwagi na znaczne spadki temperatur, do których dochodzi szczególnie w nocy.

Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Informacje o osobach bezdomnych, potrzebujących pomocy, można także przekazywać za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W tym celu należy wybrać kategorię zgłoszenia o nazwie „Bezdomność”. Trzeba jednak pamiętać, że strona nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

 

asp. Dominik Zieliński

 

  • podziękowanie na ręce komendanta za postawę i pełne zaangażowania przeprowadzenie interwencji przez dzielnicowych Kamila Czarneckiego i Bartłomieja Pastuchę,
  • policjanci podchodzą do szopki w lesie, w której niekiedy przebywa bezdomy,
  • policjanci z radiowozem przy zabudowaniach - wiata w lesie patrzą czy nie przebywa tam bezdomny
Powrót na górę strony