Pożegnanie starego i przywitanie nowego 2025 roku
Już jutro zabawa sylwestrowa, wielkie odliczanie do Nowego Roku, huk petard oraz toasty. Jeśli już zdecydujemy się na używanie wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy, że tylko w połączeniu z zachowaniem szczególnej ostrożności i przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa, będziemy mogli cieszyć się nadchodzącym Nowym 2025 Rokiem. Bezpieczeństwo nasze i najbliższych w dużej mierze zależy od nas samych. Niestety niewłaściwe używanie środków pirotechnicznych potrafi poważnie zagrozić naszemu zdrowiu lub życiu, a także być przyczyną pożarów. Bądźmy odpowiedzialni!
Ważną kwestią jest stan, w jakim dorośli będą bawić się fajerwerkami. Połączenie alkoholu i substancji wybuchowych może skończyć się różnego rodzaju obrażeniami – od poparzeń, do nawet oderwania palca, czy większej części dłoni.
Zwracamy się z szczególnym apelem do osób, które nadejście Nowego Roku będą świętować w przestrzeniach otwartych - rynkach, parkach, skwerach. Korzystając z petard i sztucznych ogni, wybierz do tego miejsce w którym nie zrobisz nikomu krzywdy i niczego nie zniszczysz.
Zróbmy wszystko, aby ten okres świąteczno-noworoczny był dla nas szczęśliwy i bezpieczny!
Warto pamiętać i być świadomym, że nie dla wszystkich odgłosy wybuchów środków pirotechnicznych są dobrą zabawą:
-
nie zapomnijmy, że huk petard niepokoi zwierzęta, które mogą negatywnie odczuwać skutki ich używania, a wręcz może narażać je na cierpienie. Wiedząc jak reagują w takich sytuacjach zadbajmy, by nie odczuwały dyskomfortu związanego z tą wyjątkową nocą i w miarę możliwości chrońmy naszych czworonożnych milusińskich przed dokuczliwymi odgłosami wystrzałów, gdyż stres u zwierząt czasami objawia się ich paniczną ucieczką,
-
pamiętajmy także, że wśród nas są osoby starsze czy chore, u których nadmierny hałas może wywoływać strach, dyskomfort czy po prostu zakłócać wypoczynek
Kwestii używania tychże materiałów nie ogranicza żaden przepis powszechnie obowiązującego prawa. Zastosowanie mają tutaj dwa artykuły Kodeksu Wykroczeń:
-
art. 51 §1 – kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny;
-
art. 83 §1 – kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
Co zaś tyczy się samej sprzedaży materiałów pirotechnicznych, warto przypomnieć co na to kodeksy. Otóż wyroby pirotechniki, mogą być sprzedawane wyłącznie osobom pełnoletnim po okazaniu dokumentu stwierdzającego tożsamość osoby (art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym – Dz. U. Nr 67, poz. 679, ze zm.).
Sprzedawcy, który nie zastosuje się do tego przepisu grozi odpowiedzialność karna wynikająca z art. 37 w/w Ustawy – mianowicie kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Każdy środek pirotechniczny musi posiadać instrukcję użycia, do której stosowanie się daje gwarancję bezpieczeństwa, ale wszelkie jej modyfikacje mogą oznaczać kłopoty.
asp. Dominik Zieliński