Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Uciążliwi kierowcy, zastawione chodniki, przekraczana prędkość...

Data publikacji 11.12.2024

Żywiołowa dyskusja wypełniła Salę Lustrzaną podczas debaty społecznej w Skokach. Poruszono wiele wątków, wybrzmiały postulaty dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wiele osób zabrało głos w sprawie infrastruktury drogowej i wykroczeń popełnianych przez kierowców, które są szczególnie uciążliwe dla mieszkańców.

Wczoraj o godzinie 17:00 policjanci i samorządowcy spotkali się z mieszkańcami Skoków. Na wstępie Komendant Komisariatu Policji w Skokach kom. Kamila Kamińska, podziękowała Burmistrzowi Skoków p. Wojciechowi Cibailowi za pomoc w organizacji spotkania i omówiła ideę debat społecznych. Swoje oczekiwania wobec spotkania wyraził również burmistrz, który wspomniał, że debata ma na celu poprawę bezpieczeństwa w mieście. Podziękował za przybycie ekspertów z KPP Wągrowiec i KP Skoki, a także osób z urzędu miasta Skoki.

Komendant Komisariatu Policji w Skokach przedstawiła w wystąpieniu stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w mieście i gminie Skoki. Omawiając ile wypadków drogowych się wydarzyło, ile było osób rannych, a także ofiar śmiertelnych. Wspomniała o organizowanych cyklicznie akcjach „trzeźwy poranek”. Pani Komendant wspomniała o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz o zagrożeniach w niej zaznaczanych dot. przekraczania prędkości, nielegalnych wysypisk śmieci, jeździe na kładach i crossach. Moderator debaty zaprezentował praktyczne funkcjonowanie narzędzia, oraz jak aktualnie prezentuje się sytuacja z zagrożeniami dla Skoków. Kolejno głos zabrał dzielnicowy rejonu nr 1 w Skokach mł. asp. Krzysztof Kędziora, omówił plan priorytetowy związany z grupowaniem się nieletnich zagrożonych demoralizacją w rejonie dworca, który będzie kontynuowany w nowym roku.

Po części prelekcyjnej spotkania nadszedł czas na dyskusję, jaką wypełniło wiele wątków poruszanych przez mieszkańców. Wśród wyrażonych postulatów wybrzmiały te dotyczące uregulowania ruchu na ścieżce pieszo-rowerowej przy ul. Antoniewskiej, kierowców przekraczających tam prędkość, a także uzupełnienia oznakowania. Mieszkańcy zgłosili również problem kierowców omijających spowalniacze ruchu jadąc wzdłuż po chodniku na wyremontowanej ul. Granicznej – zwrócili uwagę, na związane z tym zagrożenia dla pieszych. Zwrócono również uwagę na sytuację na ul. Kasztanowej i ulic pobliskiego osiedla. Burmistrz wspomniał o planach infrastrukturalnych, ale też zaznaczył, że każde przebudowy ulic, szczególnie osiedli będą poddawane konsultacjom społecznym w celu ułatwienia funkcjonowania mieszkańców danej ulicy.

Ponownie poruszono problem mało widocznych pieszych a także osób poruszających się na krosach w rejonach Lechlina, Rościnna. Zwrócono uwagę na kierowców przekraczających prędkość na drodze w kierunku Grzybowa, poruszono temat parkowania przy szkole podstawowej w Skokach od strony ul. Rogozińskiej.

Wszystkie zebrane postulaty zostały zaprotokołowane, opracowane zadania dla policjantów będą realizowane na bieżąco, a w przyszłym roku podczas debaty ewaluacyjnej złożone zostanie sprawozdanie z realizacji wniosków.

asp. Dominik Zieliński, fot. Hubert Matuszak

  • policjant stoi przy stole i wygłasza prelekcję
  • mieszkanka zabiera głos na stojąco młoda kobieta
  • fotografia osób biorących udział w debacie
  • widok na salę wszyscy siedzą
  • policjant z teczką zabiera głos
  • stół prezydialny, przy nim siedzi 5 osób z czego 3 policjantów
  • policjantka przy stole prezydialnym zabiera głos - komendant
  • osoba zabiera głos przy stole prezydialnym - burmistrz
  • osoby siedzą przy stole prezydialnym,  w tle baner komendy
Powrót na górę strony