Aktualności

Zatrzymane 3 prawa jazdy za alkohol

Data publikacji 16.10.2024

Wczoraj w godzinach porannych policjanci kolejny raz przeprowadzili działania trzeźwość. Dwóch kierowców prowadziło pojazdy w stanie po użyciu alkoholu, jeden w stanie nietrzeźwości. Podczas porannych działań sprawdzono trzeźwość u 1370 kierowców.

Wczorajszego poranka wągrowieccy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania trzeźwość. Kontrole miały miejsce na ulicach Wągrowca i Damasławka. Podobnie jak poprzednie działania, zostały one przeprowadzone w skali całego województwa. Na drogach powiatu wągrowieckiego policjanci sprawdzili trzeźwość u 1370 kierowców.

W Damasławku na ul. Wągrowieckiej ujawniono kierowcę busa, kierującego w stanie po użyciu alkoholu. Pochodzący z Poznania 37-latek miał w organizmie w trakcie badania około 0,36 promila alkoholu, co już stanowi wykroczenie.

Podobnie w stanie po użyciu alkoholu znajdował się kierujący Oplem Astra 27-letni wągrowczanin. Mężczyzna został skontrolowany w Wągrowcu na ul. Wojska Polskiego. W jego organizmie znajdowało się 0,42 promila alkoholu

Nietrzeźwy kierowca, w organizmie którego znajdowało się około 1,03 promila, to mieszkaniec gminy Janowiec Wielkopolski. Ten 31-letni kierowca został poddany kontroli w Damasławku na ul. Janowieckiej.

PRZYPOMINAMY

W Polsce kierowanie pojazdem dopuszczalne jest w momencie, kiedy w organizmie zawartość alkoholu nie przekracza 0,2 promila. Prowadzenie pojazdu w stanie  po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) jest wykroczeniem, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem.

 

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni,

  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,

  • 10 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 3 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),

  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,

  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,

  • jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

asp. Dominik Zieliński

  • policjant wrd z urządzeniem do badania trzeźwości stoi obok pojazdu, w oddali znajduje się radiowóz na sygnałach świetlnych
Powrót na górę strony