Życie warte jest rozmowy
„Każdy z nas zostawia jakiś ślad w innych ludziach. Nawet nie wiesz, ile osób może być Ci wdzięcznych za coś, co zostało przez Ciebie zrobione lub powiedziane. Możesz być inspiracją dla kogoś, nawet o tym nie wiedząc.”
Samotność, poczucie wykluczenia, brak zrozumienia ze strony bliskich – to niektóre z czynników prowadzących do powstawania myśli samobójczych
Współczesna kultura i sposób myślenia na wszystko ma: tabletkę, kołcza, naukę i eksperta. Jeżeli to się stanie jedynym antidotum, bez więzi międzyludzkich, pogrążamy się cierpieniu i depresji. Jeżeli nie ma czynnika równoważącego jakim jest zbudowanie relacji i więzi z drugim człowiekiem - której nie da się podrobić i zostajemy z problemem sami, wtedy pojawiają się myśli aby skończyć to odbierając sobie życie.
Doświadczenia życiowe: przemoc, utrata bliskich, problemy finansowe, doświadczenie traumy, stygmatyzacja chorób psychicznych, brak dostępu do opieki zdrowotnej, poczucie osamotnienia, Zaburzenia psychiczne: depresja, schizofrenia, zaburzenie afektywne dwubiegunowe, uzależnienia - są to złożone czynniki przyczyniające się do samobójstw.
Poczucie osamotnienia w chwili głębokiego kryzysu w związku z osobą, z którą tworzy się swój świat. Doświadczenie zdrady, nieufności, wątpliwości, kłamstw i rozczarowania. Jeszcze pojawiająca się świadomość, że jest to efektem swojego wcześniejszego działania, błędów i krzywd wyrządzonych ukochanemu/ukochanej. Wszystko to może pozostawić w człowieku pustkę tak głęboką, że bez wsparcia drugiego człowieka nie jest się w stanie podnieść i rozważa zakończenie życia. Niekiedy wystarczy krótka rozmowa. Bardzo ważni są ludzie wrażliwi i uważni, którzy zniwelują poczucie osamotnienia, poprzez wychodzenie naprzeciw tym, którzy potrzebują naszej pomocy w pokonaniu kryzysu.
Osoby które nie wołają o pomoc, a jest im ona niezbędna, mogą być w naszym najbliższym otoczeniu. Prawie ich nie widać, często też mogą się uśmiechać jak zawsze, być miłymi i obowiązkowymi, potrafiącymi schować głębie pustki pod codziennością.
Nosisz w sobie ból, to otwórz się na drugą osobę choć na chwilę i podziel się nim, życie warte jest rozmowy.
Bożena Dykiel - fragment jej wypowiedzi podczas konferencji "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję" 2017r
„Muszą przyjść takie czasy żebyśmy się lubili... Po prostu życzliwość ludzka wygoni depresję. Pamiętajmy o tym że nie możemy się zamykać musimy być otwarci na drugiego człowieka. Coś mu się złego dzieje, ja potrafię zaczepić człowieka na ulicy, bo widzę że idzie i ryczy i mówię:
"mogę coś pomóc?- nie, bo coś tam tego itd."
Ale za chwilę, jeżeli się nie spieszę i mogę wysłuchać żali, wtedy jest od razu lepiej. Uśmiechajmy się, bo jeżeli będziemy się uśmiechać do kogoś, nikt nam nie odpowie wredną gębą, odpowie nam również uśmiechem. Depresja to jest taki moim zdaniem cichy zabójca człowieka, w białych rękawiczkach. Przychodzi zabiera go, a teraz ty się bujaj. Spróbuj z tego wyjść. A właśnie że wyjdę! Trzeba się odzywać do drugich ludzi…”
Z danych Policji wynika, że w 2023 roku w Polsce odnotowano 5233 samobójstwa oraz 15133 próby samobójcze. Dla przypomnienia w 2022 roku odnotowano 5108 samobójstw oraz 14520 prób samobójczych.
Jak możemy zapobiegać samobójstwom:
• Rozmawiajmy otwarcie: Nie bójmy się poruszać trudnych tematów. Zapytanie o samopoczucie może okazać się pierwszym krokiem do pomocy.
• Wspierajmy innych: Okazujmy empatię i słuchajmy uważnie. Nawet niewielkie gesty mogą mieć ogromne znaczenie.
• Zwalczajmy stygmatyzację: Choroby psychiczne to nie wyrok, a o problemach warto mówić głośno.
• Szukajmy wiedzy: Im więcej wiemy, tym skuteczniej możemy pomagać sobie i innym
Dostępne są różne formy wsparcia, takie jak:
• Telefony zaufania:
800-702-222 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
800-121-212 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
800-120-002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”
116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
116 123 – Kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
112 – Telefon alarmowy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia
• Ośrodki Interwencji Kryzysowej
•Poradnie Zdrowia Psychicznego
Centra Zdrowia Psychicznego
Gdzie szukać wsparcia?
• zwjr.pl – Inicjatywa „Życie warte jest rozmowy”
• suicydologia.org – Polskie Towarzystwo Suicydologiczne
• samobójstwo.pl – portal informacyjny
• wyleczdepresje.pl – Kampania „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz”
asp. Dominik Zieliński