Prowadzenie pojazdu po zdanym egzaminie, a przed odebraniem prawa jazdy. Kiedy jest to wykroczenie?
Wracamy do sytuacji zatrzymania do kontroli nastolatka z Gniezna, który nie odebrał dokumentu Prawa Jazdy, a już je stracił za prędkość.
Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na to, aby kierowcy, którzy w Polsce uzyskali uprawnienia do kierowania, nie musieli posiadać przy sobie dokumentów. To policjant podczas kontroli w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, sprawdzi posiadane przez kierowcę uprawnienia, skontroluje również pojazd, którym się porusza. Co jednak w sytuacji, gdy uprawnienia te nie zostały mu wydane?
Omawiamy sytuację sprzed tygodnia.
Kierowca został zatrzymany do kontroli w Miłosławicach, a pomiar prędkości Skody wykazywał przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 54 km/h. Kierowca nie widniał w Centralnej Ewidencji Kierowców, stąd potwierdzenie w systemie, czy ma uprawnienia było nie możliwe. Uzyskane przez kierowcę po zdanym egzaminie tymczasowe pozwolenie, utraciło ważność i nie widniało w elektronicznych dokumentach mObywatel.
Fakt, że się nie pofatygował do urzędu dopełnić formalności związanych z odbiorem Prawa Jazdy, i kierował pojazdem przed tym odbiorem, a po utracie terminu ważności prawa jazdy tymczasowego, wiązał się z kolejnymi konsekwencjami prawnymi.
W ustawie o kierujących pojazdami w art 4 1a. Ustawodawca wskazuje że: „Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów składającym się z pojazdu silnikowego i przyczepy lub naczepy jest również tymczasowe elektroniczne prawo jazdy.”
W sierpniu 2023 roku Parlament znowelizował Kodeks Wykroczeń, dodając w art 95 § 2
Art. 95 [Prowadzenie bez dokumentów]
§ 1. Kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów,
podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny pomimo upływu okresu ważności tymczasowego elektronicznego prawa jazdy, o którym mowa w art. 4 ust. 1a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2023 r. poz. 622, 1123 i 1234), a przed wydaniem prawa jazdy.
W takiej sytuacji znalazł się młody gnieźnianin. Prowadził pojazd po upływie ważności tymczasowego elektronicznego prawa jazdy, a przed wydaniem prawa jazdy, co jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny 250 zł.
asp. Dominik Zieliński