Aktualności

Cyberprzemoc

Data publikacji 26.07.2024

Państwowy Instytut Badawczy NASK obliczył, że nastolatki w czasie wolnym spędzają w sieci prawie 5h, a liczba ta stale wzrasta. Internet jest narzędziem za pośrednictwem którego popełniane są przestępstwa nie tylko natury materialnej – oszustwa, kradzieże, ale też przeciwko osobie, jej dobrego imienia. Technologie wprowadzają w uzależnienie.

Mamy okres wakacyjny, a więc dla większości z nas, czasu wolnego jest więcej. Jest to równoznaczne z tym, że czas jaki spędzamy przed ekranami telefonów lub komputerów diametralnie się zwiększa. Co trzeci nastolatek przejawia symptomy tzw. problematycznego użytkowania internetu.

Dlaczego o tym mowa?

Z badań tego samego Instytutu wynika, że rodzice/opiekunowie nie zdają sobie sprawy ile ich podopieczni spędzają czasu w internecie, a tym bardziej w jaki sposób go użytkują.

Niestety w internecie agresja, hejt jest na porządku dziennym i prawie połowa nastolatków twierdzi, że doświadczyła przemocy w sieci. Jeśli chodzi o rodziców to 75% deklaruje, że ich dzieci NIE padły ofiarą hejtu w internecie.

W tym miesiącu wągrowieccy policjanci zajmowali się sprawami dotyczacymi stosowania cyberprzemocy. Dokumentacje z prowadzonych postępowań przekazali do Sądu Rodzinnego w Wągrowcu. Policjanci ustalili, że nastolatek z Wągrowca stał się ofiarą ataków dwóch chłopców z województwa kujawsko pomorskiego i dolnośląskiego. W trakcie tego postępowania na jaw wyszło, że pokrzywdzony w jednej sprawie chłopiec, sam stał się sprawcą cyberbullyingu. Podszywając się pod znajomą inną nastolatkę, kierował do siebie korespondencję. Co więcej, skutecznie wywarł na otoczeniu, w tym na swoich najbliższych przeświadczenie, że stał się jej ofiarą.

Dostęp dzieci do cyberświata bez odpowiedniego – świadomego nadzoru, może sprowadzić realne niebezpieczeństwo. Bardzo ważna jest wiedza o niebezpieczeństwach czyhających w sieci.

Jeśli ktokolwiek potrzebowałby pomocy w kwestii cyberzagrożeń, zachęcamy do zapoznajcie się z poradnikiem, są tam zawarte wszystkie najważniejsze informacje i porady. KLIKNIJ TUTAJ

 

asp. Dominik Zieliński

  • grafika rysunkowa przedstawiająca chłopca klęczącego z głową opuszczoną  trzymający telefon wokół którego są nienawistne czerwone główki
Powrót na górę strony