Aktualności

24 lipca Święto Policji – dzień pamięci

Data publikacji 24.07.2024

24 lipca 1919 roku powołano Policję Państwową, po przemianach ustrojowych, 21- lipca 1995 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przy nowelizacji ustawy o Policji, ustanowił dzień 24 lipca Świętem Policji, dla uznania policjantów za ich pracę, oraz pamięć o poległych na służbie.

Pamiętając o historii, kroczymy w teraźniejszości, patrząc w przyszłość.

Policja na ziemi wągrowieckiej w okresie międzywojennym wchodziła w skład okręgu poznańskiego. Cechował się on stabilnością oraz bardzo dobrą organizacją pracy policyjnej. W całym województwie poznańskim w 1923 roku zatrudniano 2510 policjantów, a w 1934 jedynie 1603.

W dniu wybuchu 2 Wojny Światowej – 1 września 1939 roku Komenda Powiatowa Policji Państwowej w Wągrowcu liczyła 6 posterunków, 2 oficerów, 68 szeregowych. Łącznie 70 policjantów. Przedstawiamy sylwetki 2 z nich:

Funkcjonariusz Policji Państwowej Feliks Siwa.

Urodził się 3 maja 1890 roku w Gościeszynie w powiecie Żnińskim woj. poznańskie.

Podczas I wojny światowej walczył w armii niemieckiej. Uczestniczył w Powstaniu Wielkopolskim. Brał udział w Walkach pod Żninem Szubinem, Rynarzewem, Nakłem nad Notecią i Chodzieżą. Służył w pułku strzelców wielkopolskich i 67 pułku piechoty. Miał stopień sierżanta.

W Policji województwa poznańskiego pracował od początku lat dwudziestych. Ukończył kurs instruktorów policji państwowej w Żyrardowie. Od co najmniej 1933 aż do września 1939 roku służył w Komendzie Powiatowej Policji Państwowej w Wągrowcu. Awansowany dekretem komendanta głównego Policji Państwowej do stopnia starszego przodownika Policji Państwowej

Odznaczony Medalem Niepodległości, Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Pamiątkowym za Wojnę, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Brązowym i Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę. Krzyżem Frontu Litewsko-Białoruskiego.

Urodzony również w 1890 roku, 2 lutego, starszy posterunkowy Policji Państwowej Józef Słoma.

Policji pracował od 1920 roku. Przez wiele lat służył w Policji powiatu wągrowieckiego m.in. na posterunku PP w Gąsawie i PP w Żarczynie, 6 września 1933 przeniesiony został do Posterunku Policji w Skokach a rozkazem nr 617 z czerwca 1938 roku na posterunek Policji Państwowej w Wągrowcu, w 1934 roku awansowany na stopień starszego posterunkowego 1 kwietnia 1934 roku. Odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Medalem Pamiątkowym za Wojnę, Medalem Dziesieciolecia Odzyskanej niepodległości

 

Obydwu policjantów Policji Państwowej ziemi wągrowieckiej, połączył ten sam okrutny los. Tylko dlatego, że byli funkcjonariuszami Policji Państwowej, zostali w 1940 roku wywiezieni do obozu jenieckiego NKWD do Ostaszkowa zostali straceni w Twerze, pochowani w Miednoje.

Feliks Siwa pozostawił żonę Julię, osierocił 13-letniego syna Zbyszka, 5-letniego Adama i 3 miesięczną córkę Ewę.

Józef Słoma pozostawił żonę Mariannę, osierocił dorosłą córkę Magdalenę, 15-letniego syna Henryka i 10-letnią córkę Genowefę.

Oboje zostali awansowani postanowieniem prezydenta RP z dnia 5 października 2007 do stopnia aspiranta Policji Państwowej.

 

Te przykłady świadczą o jednym zarówno Policja Państwowa, jak i obecna Policja jest formacją ludzi oddanych sprawie. Te przykłady przypominają nam że Polska Policja wyrosła z ludzi z dumą noszących mundur z godłem i barwami narodowymi. Ludzi godzących się na najwyższe poświęcenie. Ludzi rycerskich, ale przede wszystkim ludzi.

Pod niebieskim mundurem znajdziemy mężów, żony, ojców, matki, siostry, braci, przyjaciół. Policjanci są nieodłącznym elementem naszej ojczyzny. Rocznica utworzenia Policji Państwowej to czas w którym starania policjantów mogą zostać uroczyście uhonorowane a codzienna służba doceniona. Dziś jest również dzień, w którym wspominamy, ale też pielęgnujemy pamięć o naszych zmarłych kolegach, którzy jeszcze nie tak dawno nosili niebieski mundur, ale też osób które z nami pracowały. 

Zapalenie świeczki, chwila zadumy nad grobem, dziś nabierają swoistego znaczenia. Wspominamy: 

asp. sztab. Dariusza Łubińskiego – który jako Naczelnik Wydziału Kryminalnego kierował pracą wągrowieckich policjantów operacyjnych i dochodzeniowców;

asp. sztab. Mariusza Kaniewskiego – który jako odpowiedzialny za sprawy kadrowe prowadził m.in. postępowania rekrutacyjne wielu aktywnych służbowo funkcjonariuszy;

st. asp. Marka Beckera – funkcjonariusza Wydziału Prewencji, prowadzącego postępowania w sprawach o wykroczenia;

mł. asp. Marcina Kacałę – funkcjonariusza Wydziału Prewencji wykonującego zadania w patrolu interwencyjnym

sierż. Przemysława Pilarskiego - funkcjonariusza Wydziału Prewencji wykonującego zadania w patrolu interwencyjnym

a także ś.p. Ewę Przybylską pracownika wydziału finansów i zaopatrzenia.

 

asp. Dominik Zieliński

  • policjanci stoją nad nagrobkiem Dariusza Łubińskiego, są odwróceni do nagrobka przodem, zdjęcie wykonane zza policjantów ukazuje płytę epitafijną
  • zdjęcie wykonane z widokiem na bok policjantów oddających honor do nagrobka
Powrót na górę strony