Aktualności

Planujesz wczasy rezerwując pobyt przez internet? uważaj na oszustów

Data publikacji 04.07.2024

Przestępcy wykorzystując okres urlopów, podszywają się pod istniejące hotele wystawiając fałszywe oferty. Kuszą atrakcyjną ceną, a następnie propozycją zniżki za opłatę za pobyt z góry - nie dajmy się nabrać.

Taka sytuacja może spotkać każdego, dlatego uczulamy i edukujemy.

Mieszkanka powiatu znalazła na jednym z portali aukcyjnych ofertę kilkudniowego pobytu w hotelu, w nadmorskiej miejscowości. Po skontaktowaniu się z wystawcą oferty i zarezerwowaniu terminu, otrzymała poprzez sms dane do przelewu. Gdy doszło do kosztów pobytu, miała wybór: mogła wpłacić zaliczkę w wysokości 400 złotych lub otrzymać 10 procent rabatu, który obowiązywał tylko przy opłacie za pobyt z góry.

Kobieta zdecydowała się skorzystać ze zniżki i przelała ponad tysiąc złotych na wskazane konto. Myśląc, że wszystko jest załatwione wyjechała na wyczekiwany urlop. Rozczarowanie było ogromne, gdy dotarła na miejsce. Okazało się, że hotel nie ma żadnej rezerwacji na jej dane, a nikt z personelu nie rozmawiał wcześniej z kobietą. Wszelkie próby skontaktowania się z mężczyzną kończyły się niepowodzeniem. Zniknęła również strona internetowa oferty, z której wcześniej skorzystała.

Niestety przytoczony przypadek nie jest odosobniony i w Polsce wiele osób zostaje w ten sposób oszukanych. Dlatego szukając ofert wakacyjnych korzystajmy tylko ze sprawdzonych miejsc i przestrzegajmy kilku zasad:

  • Korzystajmy z oficjalnych stron hoteli, pensjonatów lub portali skupiających zweryfikowanych ogłoszeniodawców zajmujących się wynajmem miejsc noclegowych.
  • Porównujmy ceny wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji. Czytając o super okazji nie działajmy pod wpływem chwili.
  • Decydując się na konkretną lokalizację, sprawdźmy czy obiekt, w którym mamy spędzić urlop, faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na jego temat jak najwięcej informacji, na przykład w centralnym wykazie obiektów hotelarskich lub urzędzie gminy.
  • Nigdy nie działajmy pod presją czasu. W ten sposób przestajemy myśleć racjonalnie i zwiększa się ryzyko podjęcia złej decyzji.
  • Przeszukując oferty w sieci, nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów. W przypadku oszustwa są one sfałszowane. Zasięgnijmy opinii z różnych miejsc.
  • Zanim zdecydujemy się na przelanie pieniędzy na konto, upewnijmy się, że nie mamy do czynienia z oszustem. Zwróćmy uwagę na formę kontaktu.
  • Zachowajmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te wysłane jak i odebrane.

Zachowajmy czujność i bądźmy bezpieczny w cyfrowej rzeczywistości.

asp. Dominik Zieliński

  • ręce nad klawiaturą komputera
Powrót na górę strony