Aktualności

Poranna akcja „trzeźwość”

Data publikacji 04.07.2024

Od godzin porannych policjanci prowadzili działania ukierunkowane na eliminacje z dróg osób, które nie stronią od alkoholu. W Wągrowcu i w Gołańczy zatrzymano dwóch nietrzeźwych kierowców oraz jednego w stanie po użyciu. Jeden z kierujących miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Dzisiaj od rana policjanci w ramach działań „trzeźwość” prowadzili kontrole kierowców na drogach powiatu wągrowieckiego.

Znajdujący się w stanie po użyciu alkoholu 66-letni wągrowczanin, zatrzymany został do kontroli w Gołańczy. Kierowca Renault miał w organizmie 0.35 promila alkoholu, co jest wykroczeniem. Jeśli stężenie alkoholu we krwi zawiera się między 0,2 i 0,5 promila, to jest to stan po spożyciu alkoholu. Kto w takim stanie kieruje pojazdem, popełnia wykroczenie zagrożone karą aresztu, grzywną nie niższą niż 2500 (nawet do 30000 zł) i trzy letnim zakazem prowadzenia pojazdów.

Surowszej kary spodziewać się mogą kierowcy prowadzący pojazd w stanie nietrzeźwości – powyżej 0,5 promila. Kara do 3-lat więzienia, grzywna co najmniej 5 tys. złotych nie wszystkich odstrasza, co więcej, są kierowcy, którzy zostali wcześniej zatrzymani za jazdę po pijanemu i ignorują sądowe zakazy prowadzenia pojazdów – taki również został dzić zatrzymany.

W Gołańczy podczas kontroli Forda Galaxy, policjanci ujawnili, że jego kierujący 44-letni mieszkaniec gminy Gołańcz miał w organizmie około 0,85 promila alkoholu.

Niewiele mniejsze stężenie alkoholu miał w organizmie 63-letni wągrowczanin. Kierowca Dacii został zatrzymany do kontroli w Wągrowcu. Jednak alkohol w jego organizmie – około 0,75 promila to nie jedyne przestępstwo jakie popełnił. Mężczyzna bowiem przed niemal rokiem we wrześniu 2023 roku zatrzymany został w Bolechowie, gdzie kierował w stanie nietrzeźwości – wobec tamtego zdarzenia poznański sąd zastosował wobec mężczyzny zakaz prowadzenia pojazdów obowiązujący do września 2026 roku. Stąd wągrowczanin odpowiadać teraz będzie za dwa przestępstwa – kierowania w stanie nietrzeźwości i złamanie sądowego zakazu – co zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Jeżeli kierujesz, kieruj się prostą zasadą. Piłeś? Nie jedź.

asp. Dominik Zieliński

  • policjanci na drodze prowadzą kontrolę trzeźwości radiowóz policji stoi przed rondem, obok policjanci
Powrót na górę strony