Na drodze PATRZ i SŁUCHAJ
Wiele rzeczy nas rozprasza. Rozproszeni kierowcy, piesi i inni uczestnicy ruchu, którzy nie skupiają się na bezpieczeństwie na drodze stanowią zagrożenie dla siebie i innych.
Kampania informacyjna, działania drogówki i praca policyjnych profilaktyków na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa na drogach, to część działań ze strony służb. Druga cześć już zależy od użytkowników dróg.
Zagrożenia związane z rozproszeniem uwagi nacechowane są konkretnymi zachowaniami:
-
bezpośrednim wejściem na jezdnię przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
-
wejściem na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
-
przechodzeniem przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
-
wejściem na jezdnię przy czerwonym świetle,
-
chodzeniem nieprawidłową stroną drogi,
-
korzystaniem z telefonów, tabletów czy innych urządzeń w trakcie przechodzenia przez przejście dla pieszych.
Używanie wielu tzw. „rozpraszaczy” jest zakazane prawem, dlatego też policjanci w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Na drodze PATRZ I SŁUCHAJ!” informują, edukują, apelują i proszą uczestników ruchu drogowego o rozwagę, jak również zachowanie ostrożności.
Jeżeli do zdarzenia drogowego doprowadzi pieszy, który skupił się nie na drodze, lecz na smartfonie, czy tablecie, wówczas prawnie odpowiada za popełnione wykroczenie.
Artykuł 14 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym wprost zabrania:
„8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.
Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, o których funkcjonariusze wągrowieckiej jednostki Policji przypominali podczas prowadzonych prelekcji i pogadanek zwłaszcza wśród najmłodszych i najmniej doświadczonych uczestników ruchu, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.
asp. Dominik Zieliński