Odpowiedzialność prawna i zagrożenia dla młodzieży
W Zespole Szkół nr 1 w Wągrowcu odbyło się sympozjum poświęcone zagadnieniom prawnym, z zakresu odpowiedzialności młodzieży, w kontekście popełnionych przestępstw i czynów karalnych, a także zagadnień cyberbezpieczeństwa.
Wydarzenie otworzył dyrektor szkołył pan Zbigniew Smoliński, które przywitał grono prelegentów - Przewodniczącego III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Wągrowcu Sędziego Rafała Agacińskiego, szefową Prokuratury Rejonowej w Wągrowcu panią prokurator Renatę Bocheńską-Bejnarowicz, pana prokuratora Marcina Wyszyńskiego oraz Oficera Prasowego Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu asp. Dominika Zielińskiego
Prelegenci szeroko omówili temat odpowiedzialności prawnej osób nieletnich a także dorosłych na wczesnym etapie ich życia. Sędzia Agaciński podał podstawy prawne tego rozróżnienia, a także szeroko z przykładami omówił sposób prowadzenia wokand w sprawach gdzie sprawcami przestępstw są nastolatkowie którzy nie osiągnęli jeszcze dorosłego wieku, a także osoby które już osiągnęły 17 rok życia. Podane przykłady demoralizacji związane ze spożywaniem alkoholu, używaniem tytoniu i e-papierosów, a także przykłady przestępstw popełnianych przez nastolatków oraz konsekwencji, jakimi mogą być choćby zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci aresztowania wymierzonych wobec 17 latków, ożywiły zgromadzone na auli audytorium.
Następnie głos zabrali prokuratorzy omawiając popełniane przez młodych ludzi przestępstwa, a także przykłady prowadzonych spraw i jakie grożą za to konsekwencje. Duża część sympozjum poświęcona była bezpieczeństwu w cyberprzestrzeni, gdzie młodzi ludzie występują w roli zarówno sprawców, jak ofiar przestępstw. Omówione zostały również mechanizmy postępowania sprawców, za pomocą narzędzia jakim są środki masowego komunikowania, portale społecznościowe, fałszywe sklepy internetowe, a także aplikacje do wyłudzania danych osobowych i środków pieniężnych.
Przykłady postępowania w razie ujawnienia wykroczeń omówił rzecznik wągrowieckiej Policji, odnosząc się do słów sędziego dotyczącej sytuacji palenia papierosów na przystanku komunikacji miejskiej w pobliżu szkoły, objaśnij sposób postępowania policjantów w przypadku ujawnienia takiego wykroczenia. Młodzież poznała również mechanizmy stosowane przez osoby chcące wyłudzić pieniądze oraz inne korzyści jak np. wyłudzenie od pokrzywdzonego wysłania nagich zdjęć, za pośrednictwem komunikatorów społecznościowych.
Spotkanie zakończyło odtworzenie spotu uświadamiającego młodzieży, jak wpływ aktywności w internecie wpływa na późniejsze postrzeganie naszej osoby choćby przez pracodawców.
Całość spotkania została nagrana na użytek szkoły i po zmontowaniu będzie wykorzystywana podczas realizacji zajęć wychowawczych.
asp. Dominik Zieliński