Przygotowania do ferii i zimowych zabaw
Wągrowieccy policjanci jak co roku prowadzą działania profilaktyczne i prewencyjne na czas ferii zimowych. Wczoraj odwiedzili dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im Stanisława Staszica w Morakowie.
Ferie zimowe są po to by odpoczywać, bawić się i rozwijać swoje zainteresowania, na które w okresie nauki brak czasu. Ważne jest aby robić to z głową. Podczas spotkań z dziećmi policjanci omawiają zasady bezpieczeństwa dotyczące zabaw na śniegu, lodowisku i podczas organizowania kuligu. Należy również pamiętać o nastolatkach, którzy coraz więcej czasu spędzaja przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych.
Policjanci przypominają zasady, które warto powtórzyć swoim dzieciom:
Nie zjeżdżamy na sankach z pagórków znajdujących się w pobliżu dróg i zbiorników wodnych. Do zjeżdżania wybieramy teren pozbawiony drzew i nierówności, bo grozi to wywrotką Podczas saneczkowania, nie chodźmy po torze gdy inni zjeżdżają, nie zjeżdżajmy z pagórków na butach. Przed jazdą na sankach zawsze sprawdzajmy ich stan! Czy w naszych sankach nie ma wystających śrub, gwoździ bądź połamanych szczebli, ponieważ stwarzają one poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy
Rzucając śnieżkami nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu, z kamieniami, ani innymi twardymi przedmiotami w środku, bo możemy komuś zrobić krzywdę. Nigdy nie celujmy śnieżkami w twarz.
Nigdy nie wolno rzucać śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego. Nie rzucamy również śnieżkami w pieszych ani w okna domów.
Na łyżwach jeździmy tylko w wyznaczonych do tego miejscach, nie wolno jeździć po zamarzniętych jeziorach, stawach, rzekach i wykopach, ponieważ pod wpływem ciężaru ciała lód może się na nich załamać. Ślizgamy się na placach przeznaczonych na ślizgawki i lodowiska. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujść rzek, nurty rzek, ujścia kanałów, ujścia ścieków, ujęcia wody, mosty, śluzy, wszelkie pomosty, miejsca na lodzie z występującymi pęknięciami i rysami
Sporo uwagi policjanci poświęcili również młodzieży, która wiele czasu wolnego spędza na korzystaniu z internetu.
Policjantka omówiła zagadnienie cyberprzemocy, gdzie młodzież może być zarówno sprawcą, jak i ofiarą. Do tego zjawiska zaliczamy: wyzywanie, straszenie, prześladowanie, oczernianie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu urządzeń mobilnych. W praktyce polega ona m.in. na przerabianiu i publikowaniu ośmieszających materiałów, zdjęć, filmów, upublicznianiu sekretów ofiar, wulgarnym, i złośliwym komentowaniu wpisów i zdjęć. Może to być także podszywanie się pod inną osobę za pomocą przechwyconego profilu, poczty i inne.
asp. Dominik Zieliński