Fajerwerki mogą być niebezpieczne
Jak co roku, w grudniu zwiększa się sprzedaż petard i fajerwerków. Używanie takich materiałów wybuchowych może być bezpieczne, jedynie pod warunkiem zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Stąd też kontrole policjantów w miejscach sprzedaży fajerwerków i petard pod kątem legalności obrotu oraz pełnoletności osób dokonujących zakupu towarów.
Nieumiejętne obchodzenie się z fajerwerkami może być przyczyną pożarów i nieszczęśliwych wypadków takich jak: oparzenia skóry, zapalenia odzieży, utrata wzroku, uszkodzenia ciała a nawet śmierć.
Fajerwerki zaliczane są do grupy materiałów wybuchowych, które w swoim składzie chemicznym zawierają mieszaniny związków chemicznych powodujących po odpaleniu efekty świetlne, dźwiękowe, czy ich kombinację.
Warto w tym miejscu przypomnieć, iż polskie przepisy nakładają obowiązek oznaczenia wyrobu pirotechnicznego poprzez określenie nazwy i klasy wyrobu, numeru normy, nazwy i adresu producenta lub importera oraz wyposażenie wyrobu w polską instrukcję użytkowania. Przypominamy, że tylko osoby pełnoletnie mogą kupować fajerwerki. Sprzedaż osobom poniżej 18 roku życia podlega odpowiedzialności karnej.
Aby nie dopuścić do powstania sytuacji niebezpiecznej, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa:
1. Przy zakupie materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy aby na pewno zostały dopuszczone do sprzedaży i czy posiadają instrukcje obsługi w języku polskim. Nie należy kupować petard niewiadomego pochodzenia.
2. Nie odpalaj wyrobów pirotechnicznych w miejscach i okolicznościach mogących narazić na niebezpieczeństwo inne osoby.
3. Nie wolno dopuścić do sytuacji, gdzie dzieci mają dostęp do takich materiałów, a przy ich odpalaniu powinny być tylko obserwatorem. Czy wiedziałaś/eś, że pręt od zimnych ogni zaraz po zgaśnięciu może mieć temperaturę 650°C? Najbezpieczniej będzie, jeśli odłożysz go do pojemnika z zimną wodą.
4. Przed odpaleniem należy zapoznać się z instrukcją użytkowania i stosować się do niej.
5. Materiały pirotechniczne należy przechowywać w miejscach suchych, z dala od źródeł ciepła i bez dostępu do nich dzieci.
6. Nie należy używać niewybuchów oraz uszkodzonych materiałów pirotechnicznych – nie należy także zbliżać się do nich przez 10-30 minut. Jeżeli opakowanie ma pęknięcia, rozdarcia, wgniecenia bądź wybrzuszenia, albo wysypuje się z niego materiał pirotechniczny – nie kupuj takiego produktu!
7. Podczas odpalania fajerwerków nie należy się nad nimi pochylać.
8. Nie należy odpalać materiałów pirotechnicznych w tłumie oraz pod wpływem alkoholu.
9. Nigdy nie należy przerabiać fajerwerków ani próbować ich zrobić samodzielnie.
Pamiętajmy w tych dniach także o zwierzętach, dla których każdy huk jest bardzo stresujący. Niektóre czworonogi błąkają się i nie mogą znaleźć drogi do domu, inne mają stany lękowe, jeszcze innym serce nie wytrzymuje i padają. Warto z empatią podejść do tematu, by nie przysparzać cierpienia zwierzętom.
asp. Dominik Zieliński