"Nowe narzędzie w rękach dyrektorów szkół"
Dzisiaj odbyła się debata społeczna poświęcona praktycznemu stosowaniu zapisów nowej Ustawy o Wspieraniu i Resocjalizacji Nieletnich. Osoby związane ze szkolnictwem z całego powiatu spotkały się dzisiaj ZSP nr 1 przy ul Kcyńskiej w Wągrowcu, aby debatować o nowych rozwiązaniach prawnych.
Funkcjonująca ustawa z dnia 9 czerwca 2022 roku o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich zawiera w sobie przepisy dające nowe możliwości postępowania w sprawach nieletnich.
Zmienił się wiek osób wobec których stosuje się przepisy ustawy. Postępowania w sprawach o demoralizację prowadzone są wobec osób które ukończyły 10 rok życia i nie są pełnoletnie. Rozpatrując jednak czyny karalne nieletniego, oprócz przestępstw lub przestępstw skarbowych, ustawodawca określił ich zbiór o wszystkie wykroczenia lub wykroczenia skarbowe.
Wszelkie wątpliwości w stosowaniu nowych przepisów ustawy były omawiane w eksperckim gronie.
Głos w prelekcyjnej części debaty zabrali Przewodniczący III Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego w Wągrowcu Sędzia Rafał Agaciński, oraz Dyrektor Zespołu Placówek Wychowawczych w Łobżenicy pan Sebastian Dec
Debata zorganizowana została dla przedstawicieli szkół, nauczycieli, pedagogów, dyrektorów szkół podstawowych i średnich powiatu wągrowieckiego. Jednak nie zabrakło na niej przedstawicieli administracji samorządowej, kierowników referatów oświaty, członków komisji oświatowych przy radach miast, gmin i powiatu wągrowieckiego, kuratorów sądowych, kierowników instytucji współpracujących z oświatą. Udział w debacie wzięli Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji Wojewódzkiego Kuratorium Oświaty w Poznaniu pani Małgorzata Wilczyńska-Grześ oraz Dyrektor Pilskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Poznaniu pan Mirosław Dzieniszewskiego
Debatę otworzył Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wągrowcu podinspektor Łukasz Gulczyński, który wyjaśnił idee spotkania Po komendancie głos zabrał Starosta Wągrowiecki Tomasz Kranc, który przywitał dyrektorów szkół z całego powiatu, zaproszonych gości i podziękował za podjęcie tego tematu wyrażając przekonanie, że taka forma współpracy przyniesie owocne jej efekty.
Prelegenci podczas debaty wyjaśnili praktyczne zastosowanie przepisów ustawy bezpośrednio nawiązując do swoich praktycznych doświadczeń. Oficer Prasowy KPP w Wągrowcu mł. asp. Dominik Zieliński omówił zadania Policji, nowe narzędzi jakie tej formacji daje ustawa, a także przedstawił stan przestępczości nieletnich w powiecie wągrowieckim.
Kolejno głos zabrał Przewodniczący III Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego w Wągrowcu Sędzia Rafał Agaciński, który w swoim wystąpieniu opierając się nową Ustawę o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich omówił zadania dla Sądów. Sędzia Rafał Agaciński nawiązał również do grupy osób, dzieci poniżej 10 roku życia, wobec których również musi zostać podjęta praca wychowawcza polegająca na współpracy rodziców, psychologów, psychiatrów i środowiska szkolnego.
Bardzo duża część debaty była poświęcona artykułowi 4 ustawy:
4.4 „W przypadku gdy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuścił się czynu karalnego na terenie szkoły lub w związku z realizacją obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, dyrektor tej szkoły może, za zgodą rodziców albo opiekuna nieletniego oraz nieletniego, zastosować, jeśli jest to wystarczające, środek oddziaływania wychowawczego w postaci pouczenia, ostrzeżenia ustnego albo ostrzeżenia na piśmie, przeproszenia pokrzywdzonego, przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania określonych prac porządkowych na rzecz szkoły. Zastosowanie środka oddziaływania wychowawczego nie wyłącza zastosowania kary określonej w statucie szkoły. Przepisu nie stosuje się w przypadku, gdy nieletni dopuścił się czynu zabronionego wyczerpującego znamiona przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego.”
Podczas debaty omówiono przykłady zachowań uczniów które mogłyby w pewien sposób wyczerpywać znamiona czynu karalnego, który jednocześnie nie jest przestępstwem. Rozwiązanie w takich sytuacjach może być wypracowane na gruncie szkoły, bez angażowania Policji i Sądu. Zastosowanie przez dyrektora środków oddziaływania wychowawczego zapisanych w ustawie, jest w przeważającej liczbie wystarczające.
Podobne narzędzie na mocy ustawy otrzymała również Policja Jeżeli interweniujący policjanci stwierdzą, że nieletni dopuścił się czynu karalnego wyczerpującego znamiona wykroczenia, może zastosować pouczenie, zwrócenie uwagi, ostrzeżenie, przywrócenie stanu poprzedniego, lub zawiadomienia rodziców albo opiekuna nieletniego lub szkoły, do której nieletni uczęszcza. Sędzia Rafał Agaciński podkreślił że ustawa funkcjonuje już trzeci miesiąc, a zorganizowana przez wągrowiecką Policję debata to pierwsze spotkanie z gronem pedagogicznym, poświęcone nowej ustawie, aby wypracować pewne metody współpracy.
Po prelegentach rozpoczęła się dyskusja na temat nowych rozwiązań. Zrodziły się pytania dotyczące stosowania środków zapisanych w ustawie, ich zakresu i sposobu oddziaływania. Wypracowane wnioski posłużą dyrektorom szkół w praktycznym zastosowaniu ich w ich szkołach.
Komendant Gulczyński, kończąc spotkanie zadeklarował współpracę policjantów z dyrektorami szkół, którzy chcieliby zasięgnąć rady, jednocześnie podziękował prelegentom za udział debacie, jednocześnie zapowiadając jej ewaluacyjną część w przyszłym roku, gdzie grono dyrektorów szkół będzie mogło podzielić się doświadczeniami stosowaniu środków oddziaływania wychowawczego wobec uczniów w swoich szkołach, a jednocześnie wyjaśnić mogące zrodzić się w tym czasie wątpliwości.