Zabezpieczenie okresu Świąt Wszystkich Świętych
Już jutro rozpoczynają się działania policjantów związane z zabezpieczeniem okresu Świąt Wszystkich Świętych. Policjanci skupią się na poprawie bezpieczeństwa na drogach w okolicach i na nekropoliach. Działania potrwają do 2 listopada.
Mając na uwadze fakt, iż dzień Wszystkich Świętych jest okresem, w którym znacząco wzrasta zagrożenie przestępstwami oraz wykroczeniami, Policja w tym właśnie czasie intensyfikuje działania prewencyjne ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa osób odwiedzających cmentarze.
Przypominamy o odpowiednim zabezpieczaniu swojego mienia. Nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy bez nadzoru, szczególnie w pojazdach na widoku - torebki, portfele – gdyż mogą one stać się łatwym łupem potencjalnego złodzieja.
Podczas porządkowania grobów również miejmy pieczę nad wartościowymi rzeczami. Nie odkładajmy torebek, telefonów na sąsiednich nagrobkach, ławkach. Złodziejowi wystarczy tylko chwila, aby dokonać kradzieży i sprawnie oddalić się pomiędzy nagrobkami. Wiele osób odwiedza groby pora wieczorową. Jest to dogodna okazja dla kieszonkowców, którzy z łatwością potrafią się oddalić, czemu sprzyja półmrok i duża ilość ludzi.
Policjanci Ruchu Drogowego pełniący służbę na drogach kładą szczególny nacisk na usprawnianie i upłynnianie ruchu w najbardziej newralgicznych miejscach. Kierowcy mają obowiązek bezwzględnie stosować się do poleceń wydawanych przez policjanta kierującego ruchem na skrzyżowaniach. Bezkarni również nie pozostaną nietrzeźwi kierujący, gdyż podczas tegorocznych działań planowane są również wzmożone kontrole trzeźwości.
Uwaga kierowcy! Zwróćcie uwagę na czasową zmianę organizacji ruchu przy dużych cmentarzach, stosujcie się również do wskazówek osób (często są to druhowie OSP) pomagających w organizacji ruchu.
Podobnie jak w roku ubiegłym zorganizowano ruch przy cmentarzu komunalnym w Wągrowcu.
Stroiki, znicze, wiązanki kwiatów są to wartościowe rzeczy, które pozostawione na nagrobku mogą skusić złodzieja. Można jednak w pewien sposób zniechęcić złodzieja i utrudnić jego działanie.
Wiązanki i wieńce można oznaczyć w mało widocznym miejscu opryskać w farbą w spraju, lub przybrudzić woskiem ze znicza. Jest szansa że takie działanie zniechęci złodzieja do zabrania przedmiotu, gdyż na przybrudzony nie znajdzie nabywcy. Kiedy kupujemy znicze, warto wybrać te wylewane bez wymiennych wkładów. Takich też nikt nie ukradnie. Kiedy będziemy świadkiem, jak obca osoba zabiera coś z naszego nagrobka, wówczas zadzwońmy na 112, opiszmy sytuację, pójdźmy za złodziejem, jednak należy unikać bezpośredniej konfrontacji. Poczekajmy za patrolem i dopiero w obecności funkcjonariuszy wyjaśniajmy sytuację, tak aby być bezpiecznym.