„Bezpieczna droga do szkoły”
O czym pamiętać, aby droga do szkoły była bezpieczna? Kiedy Twoje dziecko może samo pójść do szkoły, a kiedy trzeba zapewnić mu opiekę?
utro zabrzmi pierwszy dzwonek, jutro policjanci ruszają z akcją „Bezpieczna droga do szkoły. Można spodziewać się patroli w pobliżu szkół, przy przejściach dla pieszych. Policjanci będą zwracać uwagę na wykroczenia popełniane przez kierowców i pieszych zwłaszcza w rejonach szkół.
Czy mogę puścić dziecko samo do szkoły?
Na początku musimy zadać sobie jako rodzic pytanie na ile dojrzałe jest nasze dziecko i czy poradzi sobie z wyzwaniami otaczającego świata - innymi słowy, czy samo na siebie nie sprowadzi zagrożenia. Kodeks Wykroczeń wyznacza granicę wieku dziecka – do lat 7 – w kontekście dopuszczenia do przebywania w sytuacji niebezpiecznej dla człowieka. Taką sytuacją może być np. przyzwolenie na przebywanie 4-latka bez opieki na chodniku przy ruchliwej drodze, albo plaży.
Kodeks Wykroczeń
Art. 106. Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Zatem czy moje dziecko może iść samo do szkoły?
Rok szkolny rozpoczyna się z początkiem września. Wówczas wielu pierwszoklasistów którzy swoje 7 urodziny obchodziło przed pierwszym dzwonkiem może iść samo do i ze szkoły. Problemem jest, kiedy dziecko ma urodziny w późniejszych miesiącach, bądź idzie do pierwszej klasy jako 6-cio latek, wówczas na drodze publicznej musi znajdować się pod opieką osoby, która ukończyła co najmniej 10 lat.
Prawo o Ruchu Drogowym
Art. 43. 1. Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania.
Przygotuj dziecko do przebycia drogi do szkoły!
Rodzic decydując się na posłanie dziecka samemu do szkoły, musi je odpowiednio do tej drogi przygotować. Najlepszym sposobem jest kilkukrotne przejście drogi z dzieckiem, zwrócenie uwagi na każde skrzyżowanie i wyjaśnienie zasad poruszania się pieszych. Kiedy mamy pewność, że dziecko poradzi sobie z drogą, odpowiednio je do tej drogi wyposażmy:
- ubrania najlepiej kolorowe i jaskrawe – im bardziej dziecko jest widoczne dla otoczenia, tym jest bezpieczniejsze
- elementy odblaskowe – zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowej szarzyzny
- bilet na komunikację miejską – do wykorzystania w deszczowe dni
Rodzicu pamiętaj!
Bezpieczna droga Twojego dziecka w głównej mierze zależy od tego, jak dziecko do tej drogi przygotujesz.