Aktualności

Policjanci weryfikują naniesione zagrożenia na KMZB

Data publikacji 06.07.2022

Współpraca społeczeństwa z Policją za pomocą narzędzia jakim jest KMZB przynosi wymierne efekty. Są miejsca zaznaczone na mapie potwierdzane pozytywnie, wówczas policjanci podejmują interwencję najczęściej kończąc ją postępowaniem mandatowym.

Analizując charakterystykę zagrożeń, najwięcej z nich zaznaczana jest przez obywateli dostrzegających zagrożenie w nierespektowaniu przepisów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego – przekraczanie dopuszczalnej prędkości, niewłaściwe parkowanie, czy pojawiające się niekiedy rajdy samochodowe. Część zagrożeń stanowią uciążliwe dla mieszkańców wykroczenia tj. spożywanie alkoholu, gdzie często tym towarzyszą nieobyczajne wybryki, zaśmiecanie, czy używanie słów wulgarnych.

Aby wprowadzić zagrożenie, należy wybrać odpowiednią kategorię. Co więcej, podczas nanoszenia zagrożenia możliwe jest m.in. wprowadzanie krótkiego opisu, a także dołączanie plików np. zdjęć. Zagrożenie takie jednak musi być zweryfikowane przez policjantów, a nanoszenie zagrożenia na mapę nie ma charakteru zgłoszenia interwencji, do tego służą numery alarmowe 112, stąd przy załączeniu fotografii warto o tym pamiętać. Kiedy załączymy fotografię np. uszkodzenia fragmentu drogi, to możemy mieć niemal pewność, że następnego dnia podczas weryfikacji zagrożenia zagrożenie to nie zniknie. Inną jest sprawa np. nieprawidłowe parkowanie. Osoba oznaczająca takie zagrożenie nie ma pewności, czy dany pojazd podczas weryfikacji zagrożenia wciąż będzie znajdował się na tzw. zakazie – sytuacja taka powtarza się np. na ul. Mickiewicza w Wągrowcu.

W przypadku gdy mamy do czynienia z konkretnym przypadkiem np. pozostawionym pojazdem, wówczas trzeba to potraktować jako interwencję i wezwać służby.

W przypadku analizy naniesionego zagrożenia przez patrol Policji, podejmuje on interwencję wobec napotkanych osób (np. spożywających alkohol), czy sytuacji (np. w przypadku ujawnienia źle zaparkowanych pojazdów, czy przekraczających prędkość). Sporządzona dokumentacja w przypadku potwierdzonej weryfikacji daje podstawę do przeprowadzenia postępowania w sprawie o wykroczenie i pociągnięcie do odpowiedzialności ich sprawców Na ten przykład policjanci wszczęli czynności wobec trzech kierujących pojazdami, którzy w dniu 2 i 3 lipca parkowali je niezgodnie z przepisami.

Nawet jeżeli podczas weryfikacji zagrożenia nie zostanie ono ujawnione, czy potwierdzone, to już sama obecność patrolu w miejscu wskazanym podnosi stan bezpieczeństwa.

  • widok zrzutu ekranu KMZB w Wągrowcu
Powrót na górę strony