Aktualności

Policjanci ujawniają, że coraz młodsze dzieci sięgają po narkotyki

Data publikacji 01.07.2022

Eksperymentowanie z używkami przez nastolatków zauważalne jest najczęściej w wakacje, kiedy brak obowiązku szkolnego sprzyja spotkaniom w rówieśniczym towarzystwie, a wtedy rodzą się różne pomysły.

Wągrowieccy policjanci pełniący służbę zewnętrzną interweniują wobec niepełnoletnich osób, które sięgają nie tylko po papierosy czy alkohol, ale także po narkotyki.

W samym miesiącu czerwcu policjanci przeprowadzali 6-krotnie interwencje związane z posiadaniem narkotyków. Cztery takie interwencje w Wągrowcu przeprowadził patrol z przewodnikiem psa służbowego. Z tych działań rodzi się jeden wniosek, że po środki odurzające sięgają ludzie młodzi, a nawet dzieci! Trzykrotnie w różne dni czerwca policjanci interweniowali łącznie wobec czworga dzieci w wieku 14-16 lat, przy których ujawniali, jak wstępnie wskazały narkotestery - amfetaminę i metamfetaminę.

Narkotyki zostały zabezpieczone, a nieletni doprowadzeni do wągrowieckiej jednostki Policji, gdzie wezwani zostali rodzice. Po wykonanych czynnościach zostali zwolnieni do domu, a przygotowany materiał dowodowy trafił do Sądu Rodzinnego.

Dane statystyczne wskazują, że w czerwcu wągrowieccy policjanci ujęli więcej osób nieletnich posiadających narkotyki (4 osoby), niż znajdujący się pod wpływem alkoholu (3 osoby)

Zwracamy się do rodziców o wzmożenie nadzoru rodzicielskiego nad swoimi dziećmi, zainteresowanie się gdzie i z kim przebywają i na co wydają kieszonkowe. Nie łudźmy się również że biały proszek w woreczku znaleziony w kieszeni to sproszkowana aspiryna.

Aby mieć większą pewność rodzice mogą zakupić w aptece narkotester i w razie podejrzeń zastosować, aby mieć pewność, czy aby na pewno syn czy córka jest trzeźwy, czy znajduje się pod wpływem narkotyków. W razie stwierdzenia problemu w Polsce jest dużo organizacji, w których można znaleźć pomoc/skonsultować, jak sobie dalej radzić z uzależnionym dzieckiem, najpopularniejsze są miejskie i gminne ośrodki profilaktyki uzależnień.


 

Powrót na górę strony