Aktualności

Pod pozorem sprzedaży akcji, kradną pieniądze

Data publikacji 10.06.2022

Podszywający się pod brokerów akcji spółki Orlen oszuści czyszczą konta bankowe za pomocą aplikacji typu AnyDesk. Jednak aby tak się zadziało pokrzywdzony musi im w tym pomóc. Wczoraj otrzymaliśmy zgłoszenie o takim działaniu, a pokrzywdzona utraciła niemal 40 tys. złotych. Ostrzegamy!

Pamiętajmy, że punktem wyjściowym w każdym przypadku jest zainstalowanie przez pokrzywdzonych na swoim smartfonie lub komputerze aplikacji do zdalnego wykorzystywania pulpitu - AnyDesk, która pozwoliła sprawcom przejąć całkowitą kontrolę nad rachunkiem bankowym. Zanim zainstalujesz taką aplikację na swoim urządzeniu, upewnij się, czy nie rozmawiasz z oszustem!

Same historie, które do tego prowadzą są różne. Wczoraj otrzymaliśmy zgłoszenie o fikcyjnej firmie brokerskiej, która miała pośredniczyć w zakupie akcji spółki Orlen. Oszuści do swojego działania wykorzystują portale społecznościowe, na których przedstawiają ofertę gigantycznych zysków. Manipulują potencjalną ofiarą, która sama się do nich zgłasza, po konkretną ofertę zakupu akcji.

W następnych krokach dostaje ona instruktaż zainstalowania aplikacji AnyDesk i wykonuje polecenia fałszywego maklera giełdowego, który uzyskuje dostęp do konta w banku swojej ofiary. W konsekwencji prowadzi to do tego, że na rachunku maklerskim ofiary wcale nie pojawiają się akcje, a środki z konta są wyprowadzane.

Ostrzegamy przed takim działaniem. Akcje spółek dostępne są w domach maklerskich poszczególnych banków. Nie wyszukujmy pośredników na portalach społecznościowych. I nie bądźmy naiwni na oferowane niebotyczne zyski.

 

Fotografia przedstawia obecne na portalu Facebook zestawienie ofert kuszących wysokimi zyskami po zakupie akcji spółki Orlen, w których wykorzystane zostały wizerunki prezesa spółki, premiera rządu, a nawet prezydenta. Taki chwyt ma uwiarygadniać ogłoszenie i kusić potencjalne ofiary.

 

Powrót na górę strony