Aktualności

Rowerzysta na przejeździe dla rowerów, podobnie jak pieszy na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo

Data publikacji 17.05.2022

31-letni kierowca audi, nie ustąpił pierwszeństwa 14-letniej rowerzystce. Do dziewczynki wezwano karetkę i przewieziono do wągrowieckiego szpitala. Szczęśliwie skończyło się tylko na potłuczeniach i mandacie karnym dla sprawcy, ale warto przypomnieć obowiązujące przepisy.

Kierowcy, którzy znajdują się na drodze podporządkowanej, zbliżając się do drogi nadrzędnej muszą uwagę zwrócić nie tylko na jezdnię na której poruszają się pojazdy, ale także na przylegający do niej chodnik, czy drogę dla rowerów aby ustąpić pierwszeństwa pieszym czy rowerzystom.

Podobnie kierowcy, którzy zmieniają kierunek ruchu i z drogi nadrzędnej skręcają w drogę podporządkowaną mają obowiązek zorientować się czy na przebiegającym wzdłuż tej drogi odcinku drogi dla rowerów, chodnika itd. nie przemieszczają się rowerzyści, czy piesi, którzy korzystają z przejścia dla pieszych, czy rowerzyści korzystający przejazdu dla rowerów.

Podobnie jest przy skrzyżowaniach o ruchu okrężnym. Zjeżdżając z ronda, również trzeba zwrócić uwagę na przebiegające przejazdy rowerowe. W samym Wągrowcu powstaje coraz więcej dróg dla rowerów i ciągów pieszo-rowerowych. Przy modernizacji i przebudowach dróg, powstaje coraz więcej przestrzeni dla rowerzystów. Ważne aby każdy stosował się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, aby do zdarzeń dochodziło jak najrzadziej.

Ważna uwaga dla rowerzystów, aby sygnalizowali wszelkie zmiany kierunków ruchu. Każdy wjazd na przejazd dla rowerów związany ze zmianą kierunku ruchu musi być zasygnalizowany wyraźnym i czytelnym dla kierowcy wyciągnięciem odpowiedniej ręki.

Ważna uwaga również dla pieszych, aby stosowali się do przynależnego im miejsca dla drodze. Droga dla rowerów służy rowerzystom i pieszy nie może z niej korzystać. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w pobliżu punktów handlowych, gdzie kolejki często kończą się na drogach rowerowych, uniemożliwiając swobodny przejazd. W przypadku najechania rowerzysty na pieszego w takim miejscu, sprawcą będzie pieszy, którego na tej drodze nie powinno być.

Wracając do wczorajszego zdarzenia, miało ono miejsce w Wapnie przy ul. Solnej, przy wyjeździe ze stacji paliw. Kierowca wymusił pierwszeństwo na jadącej wzdłuż ciągu pieszo-rowerowego 14-letniej rowerzystce i doprowadził do zdarzenia. Ukarany został mandatem karnym w kwocie 1520 złotych i 6 pkt. karnych

Powrót na górę strony