Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niestosowanie się do wprowadzonych nakazów nie tylko rozprzestrzenia pandemie, ale też jest wykroczeniem

Data publikacji 20.01.2022

Aby nie doszło do paraliżu pracy służby zdrowia i wzrostu zakażeń koronawirusem, w tym wysoce łatwo zakaźnym wariantem omikron, wprowadzone zostały określone nakazy i ograniczenia, do których obywatele mają obowiązek się stosować. Wiele osób zdaje się o tym zapominać, co przysparza interwencji policjantom i co gorsza wspomaga rozwijanie się pandemii.

Przypominamy o obowiązku zachowania społecznego dystansu, obowiązku dezynfekcji rąk bądź zakładaniu rękawiczek podczas wchodzenia do obiektów użyteczności publicznej, placówek handlowych czy usługowych. Przypominamy również o obowiązku zakrywania w tych miejscach ust i nosa przy pomocy maseczki. Od wprowadzonych ograniczeń istnieje tylko kilka określonych w rozporządzeniu wyjątków. Zdecydowana większość obywateli ma obowiązek się do nich stosować.

Tylko w ciągu ostatniej ubiegłej doby odnotowano interwencję podejmowane przez policjantów wobec 15 osób, które nie stosowały się do obowiązujących nakazów.

Zgodnie z artykułem 116 Ustawy Kodeks Wykroczeń

§ 1a. Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny albo karze nagany.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto, sprawując pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną, nie dopełnia obowiązku spowodowania, aby osoba ta zastosowała się do określonych w § 1 i 1a zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków albo decyzji.

Przypominamy, że na osobę nie stosującą się do wprowadzonych ograniczeń, nakazów policjant może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych, w przypadku skierowania sprawy na postępowanie sądowe, kara grzywny może wynieść do 5 tysięcy złotych

Powrót na górę strony