Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przypominamy, że za zachowanie zwierząt odpowiadają ich właściciele

Data publikacji 15.11.2021

Zachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia to obowiązek ustawowy, niekiedy nakazane środki wynikają z prawa lokalnego. W ubiegłym tygodniu policjanci kilkukrotnie interweniowali wobec osób nie zachowujących środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.

W ubiegłym tygodniu policjanci interweniowali kilkukrotnie wobec osób odpowiedzialnych za trzymanie zwierzęcia. W każdym przypadku były to psy.

W gminie Gołańcz policjanci podejmowali interwencje trzykrotnie. Zostały one przeprowadzone wobec osób, które dopuściły do sytuacji, w której zwierzęta za które są odpowiedzialne, swobodnie opuszczały teren posesji, z której bez opieki nie powinny się wydostać. Tutaj właściciele zostali ukarani mandatami karnymi.

Kolejne interwencja dotyczy jednego z mieszkańców Wągrowca. W tym przypadku właściciel jednej z posesji wypuszcza z niej psy luzem bez smyczy i kagańca. Właściciel nie panuje nad zwierzętami, a pieski swobodnie wbiegają na sąsiadujące posesje. Wobec bezskuteczności sąsiedzkiej prośby o zmianę zachowania, przyjeto zawiadomeinie w sprawie o popełnione wykroczenie przez właściciela.

Obowiązujące regulacje prawne

art. 77 Kodeksu Wykroczeń

§ 1 Kto nie zachowuje zwykłych i nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§2 Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany”.

UCHWAŁA RADY MIEJSKIEJ W WĄGROWCU z dnia 30 stycznia 2020 r. w sprawie przyjęcia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta

Rozdział 7.
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku
§ 18. 1. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do sprawowania opieki nad tymi zwierzętami, w sposób zapewniający im bezpieczeństwo i ochronę przed zagrożeniem zdrowia i życia oraz przed uciążliwością dla otoczenia.
2. Właściciele zwierząt domowych zobowiązani są do zabezpieczenia miejsca ich przebywania przed samodzielnym opuszczeniem tych miejsc oraz do sprawowania dozoru nad nimi, szczególnie w sytuacji, gdy zwierzę nie jest uwiązane.
§ 19. 1. Psy mogą być wyprowadzane w miejscach publicznych wyłącznie na smyczy i muszą posiadać oznakowanie umożliwiające identyfikację właściciela lub opiekuna.
2. Zwolnienie psa ze smyczy bez kagańca jest dozwolone wyłącznie na terenie należycie ogrodzonej  nieruchomości, w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający dostęp osób trzecich, odpowiednio oznakowanej tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem.
3. Zakazuje się wprowadzania psów lub innych zwierząt, na place zabaw dla dzieci oraz na teren kąpielisk. Zakaz ten nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z pomocy psów przewodników.
4. Osoba utrzymująca zwierzę domowe zobowiązana jest do natychmiastowego uprzątnięcia zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę w miejscu publicznym, przy czym zanieczyszczenia winny być wrzucane do pojemników na odpady zmieszane. Obowiązek ten nie dotyczy osób korzystających z pomocy
psów przewodników.

Powrót na górę strony