Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mowa nienawiści, hejt i handel ludźmi. Czy szkoły są wolne od tych zagrożeń?

Data publikacji 21.09.2021

Przestępstwa z nienawiści, mowa nienawiści, hejt oraz handel ludźmi. Te zagadnienia podejmowane są przez policjantów dzielnicowych w rozmowach z gronem pedagogicznym w szkołach. Głównym zadaniem jest przygotowanie ich podopiecznych na współczesne zagrożenia.

Policjanci podczas spotkania przekazują omawiają podstawowe pojęcia, takie jak przestępstwo z nienawiści, mowa nienawiści, hejt oraz handel ludźmi. Spotkanie to okazja do rozmowy o konkretnych przykładach tego rodzaju przestępstw. Zwrócenia uwagi na szczególną rolę Internetu w szerzeniu mowy nienawiści. Dzisiaj policjant dzielnicowy st. sierż. Jarosław Głowski omawiał problematykę w Szkole Podstawowej w Pawłowie Żońskim. Przekazał również informację o e-usługach Wielkopolskiej Policji - Wiberoo i platformie e-Pyrek.

Co każdy powinien wiedzieć o przestępstwach z nienawiści? Przede wszystkim, że jest to zabroniony w polskim prawie czyn motywowany uprzedzeniami i niechęcią do „innych”. Jest to przestępstwo, które jest popełniane tylko dlatego, że osoba, przeciwko której jest wymierzone, ma cechę odróżniającą ją od sprawcy, a często także od większości otaczającego społeczeństwa – na przykład ma inny kolor skóry, pochodzi z innego kraju lub innego kręgu kulturowego, mówi innym językiem, wyznaje inną religię. Ze względu na charakter tych zdarzeń oraz ich negatywne konsekwencje dla bezpieczeństwa i porządku, koniecznym jest podejmowanie działań wyprzedzających oraz przeciwdziałających takim zdarzeniom, a w przypadku ich zaistnienia skuteczne ściganie sprawców i wnikliwe badanie motywów ich działania.

Proceder handlu ludźmi początkowo utożsamiany jedynie z handlem kobietami zmuszanymi do prostytucji, później rozszerzony na wszelkie działania skierowane na wyzysk ludzi, niezależnie od płci i wieku, naruszające prawo do decydowania o sobie. Wyzysk związany z użyciem przemocy i niewolą. Z uwagi na potrzebę uświadamiania młodym ludziom, ich rodzicom, instytucjom pomocowym, a przede wszystkim kadrze pedagogicznej zagrożeń z tym związanych, policjanci podczas spotkań oprócz posiadanej zawodowej wiedzy przekazują poradniki dotyczące poruszanej tematyki

W najbliższym okresie policjanci dzielnicowi poruszą omawianą problematykę podczas spotkań z nauczycielami w placówkach oświatowych w całym powiecie. Spotkania te są częścią realizacji założeń Krajowego Planu Działań przeciwko Handlowi Ludźmi na lata 2020-2021.

 

  • policjant zawiesza wraz z nauczycielem plakat dotyczący usług wielkopolskiej Policji
Powrót na górę strony