BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY
Nieuchronnie kończą się wakacje, wkrótce zabrzmi pierwszy dzwonek, po przerwie wakacyjnej, jak każdego roku, policjanci ruchu drogowego wspierani funkcjonariuszami prewencji, prowadzą wzmożone działania kontrolno-prewencyjne i profilaktyczne. Ich celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w rejonach szkół oraz na drogach do nich prowadzących.
Od 1 września br. droga do szkoły i z powrotem będzie stałym elementem w życiu dziecka, aż do wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to zadbają policjanci, nauczyciele i rodzice. Kierujący pojazdami w rejonach szkół powinni zachować ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego. Wszyscy powinni mieć na uwadze, że po wakacjach, dzieci mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego
Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej. Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia najmłodszych w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.
W początkowych dniach nauki Policja przeprowadzi akcję „Bezpieczna droga do szkoły” jest ona adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny. Stałym elementem działań jest zapraszanie na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy z „drogówki”, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.
Drogi rodzicu:
- dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład,
- zadbaj o to, by dziecko na drodze było widoczne dla kierujących,
- ucz i przypominaj zasad prawidłowego poruszania się po drodze,
- wyznacz dziecku jedną bezpieczną drogę z domu do szkoły/ze szkoły do domu,
- w samochodzie przewoź dziecko zgodnie z przepisami.