Władysław Wichłacz policjant Policji Państwowej z Mieściska
Dobiega końca rok 2019. Dla naszej formacji rok o tyle znaczący, że obchodziliśmy w nim setną rocznicę powołania Policji Państwowej. Pod jego koniec chcemy przedstawić sylwetkę jednego z funkcjonariuszy, którego historię udało nam się poznać, a służył w posterunku Policji Państwowej w Mieścisku.
Historię Władysława Wichłacza przedstawiła nam pani Alina Grzechowiak z d. Klemens. Wspomnienie z młodości jej mamy – Zofii Klemens z domu Szudarska, zmotywowało panią Alinę do odszukania informacji o funkcjonariuszu Policji Państwowej z Mieściska.
„A wiesz, że miałam narzeczonego, który był w Policji Państwowej, w Mieścisku, zginął w Tarnopolu zabity przez NKWD” - to było to jedno zdanie mamy, które wypowiedziała o Władysławie Wichłaczu, więcej już o nim nie mówiła i nic nie chciała powiedzieć – wspomina pani Alina – dodała tylko jeszcze, że na Wielkanoc 40-go roku miała wyjść za niego za mąż a wcześniej był 1 i 17 wrzesień 1939 roku i wszystko się posypało… nigdy nie powiedziała nic więcej. Mama miała 20 lat, na wiosnę miała wyjść za mąż i przeprowadzić się do Tarnopola wspomina dalej pani Alina, dziś emerytowany nauczyciel, plastyk.
Po śmierci Zofii Klemens, jej córka podjęła się bardzo trudnego zadania i zaczęła zgłębiać informacje o zmarłym policjancie.
Władysław Wichłacz urodził się 3 września 1915 roku w Mieścisku. Mieszkał w domu przy „Mieścisko Ulica”. Był synem Stanisława i Stanisławy z domu Kasper. Do Policji Państwowej został przyjęty w 11.05.1938 roku. Pełnił służbę w Posterunku Policji Państwowej w Mieścisku – budynek znajdował się przy ulicy Rynek 66. [E.Kubisz „Mieścisko i jego mieszkańcy” Spacer ul miasteczka lat 50. XX wieku s.339-340]
W 1939 roku został skierowany do służby w Mostach Wielkich (powiat żółkiewski, województwo tarnopolskie – obecnie Ukraina), w charakterze kandydata kontraktowego na szeregowego do Grupy Rezerwy Policji Państwowej w Warszawie.
Po ukończonym w 1.08.1939 roku szkoleniu w Normalnej Szkole Fachowej dla Szeregowych Policji Państwowej w Mostach Wielkich, został przydzielony do służby w Tarnopolu.
Po 17 września 1939 dostał się do niewoli sowieckiej. Był więziony w obozie w Ostaszkowie, zamordowany w kwietniu 1940 roku przez NKWD w Kalininie (obecny Twer) i pochowany w zbiorowej mogile w Miednoje (Polski Cmentarz Wojskowy).
Władysław Wichłacz podzielił los tysięcy policjantów i żołnierzy zabitych przez sowieckiego okupanta. Jego nazwisko znajduje się na Ukraińskiej Liście Katyńskiej.