Inspektor Wiktor Ludwikowski – prekursor daktyloskopii, patron wielkopolskiej Policji.
Od piątku odwiedzający Muzeum Regionalne w Wągrowcu mogą zapoznać się z wystawą poświęconą wybitnemu człowiekowi – Wiktor Wilczyński vel Ludwikowski – Inspektor Policji Państwowej, od marca br. patron Policji garnizonu wielkopolskiego.
Wystawa otwarta została podczas tegorocznej edycji „Muzeum po zmierzchu”. Podczas której policjanci pokazywali techniki badań kryminalistycznych, zabezpieczania śladów, tłumaczyli jak mogą one pomóc w procesie wykrywczym Policji. Inspektor Wiktor Ludwikowski jako szef Wydziału Rejestracyjno-Karnego Komendy Głównej Policji, którego był naczelnikiem od 5 listopada 1919 do 21 czerwca 1920 r. był organizatorem pierwszej polskiej centrali kryminalistycznej i wprowadzał stosowanie daktyloskopii w Pracy policji.
Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających muzeum regionalne w Wągrowcu do końca roku. Dzięki temu każdy, kto je odwiedzi, będzie mógł zapoznać się z sylwetką jej bohatera. Życie i dokonania inspektora Ludwikowskiego przedstawiono na sześciu posterach, na których znalazły się m.in. rodzinne fotografie, medale i odznaczenia oraz wydawnictwa, których był autorem.
Inspektor Ludwikowski urodził się 23 kwietnia 1886 roku we Lwowie, zmarł 24 marca 1959 roku w Kędzierzynie-Koźlu. Podczas I wojny światowej był generałem austro-węgierskiej armii, a tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości współtworzył Policję Państwową. Służbę w Policji Państwowej rozpoczął 1 października 1919 roku organizując od podstaw jeden ze strategicznych i nowatorskich wydziałów w Komendzie Głównej Policji Państwowej. Opracował także dwa podręczniki dla służb kryminalnych i prewencyjnych.