Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wilki w Wągrowcu w centrum miasta?

Data publikacji 28.02.2019

Nietypową interwencję przeprowadzali wągrowieccy policjanci w niedzielny poranek. Jeden z mieszkańców miasta widział w samym jego centrum wilki.

W niedzielę około godziny piątej rano, operator numeru alarmowego 112 odebrał telefon od wągrowczanina, który poinformował o obecności wilków w samym centrum miasta. Mężczyzna jak oświadczył, wracał po imprezie do domu, a na ul. Kolejowej, na wysokości budynku po byłym domu dziecka i rozebranym młynie, zauważył dwa wilki.

Mężczyzna co prędzej poszedł do domu, skąd zadzwonił i powiadomił o zaobserwowanych zwierzętach – w jego przekonaniu wilkach. W rozmowie tłumaczył, że zwierzęta napotkał podczas powrotu z imprezy, a ich obecność wzbudziła u niego poczucie zagrożenia i obawę o innych.

Patrol Policji sprawdził wskazane przez mężczyznę miejsca. Wilków nie było.

Wraz ze wzrostem zasięgu występowania populacji wilka w Polsce, wzrasta także prawdopodobieństwo napotkania tych drapieżników w lesie. Wilki są zazwyczaj bardzo ostrożne i płochliwe, ale także bardzo ciekawskie. Nic więc niezwykłego w tym, że wilk zatrzymuje się i przygląda z większej odległości, i nie ucieka natychmiast po zobaczeniu człowieka. Nie jest to objaw agresji, lecz raczej zaciekawienia. Podobnie zachowuje się wiele dzikich zwierząt.
Ataki wilków na ludzi są niezmiernie rzadkie, znacznie częstsze są ataki psów lub dzików czy też wypadki postrzelenia ludzi przez myśliwych. Pogryzienia ludzi, o których było głośno w 2018 r. w Bieszczadach i Puszczy Noteckiej, dokonały dwa młode wilki oswojone i uzależnione pokarmowo do człowieka. Oba zostały bardzo szybko odstrzelone w oparciu o zgody Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ludzie powinni zawsze pamiętać, że duże drapieżniki, jeśli próbuje się je oswajać lub dokarmiać, mogą okazać się niebezpieczne.

Jeśli spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

Unieś ręce i machaj nimi szeroko w powietrzu, to rozprzestrzeni twój zapach, sprawi też, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.

Pokrzykuj głośno, ostrym tonem w stronę wilka, to pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.

Jeśli zwierzę nie reaguje i nadal się zbliża, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami.

Nie uciekaj – drapieżniki instynktownie reagują pościgiem za uciekającym zwierzęciem, niewykluczone, że podobnie reagowałyby w przypadku ludzi.

Wycofaj się powoli tyłem na bezpieczną odległość i dopiero gdy masz pewność, że zwierzę odeszło, możesz przyspieszyć.

Jeśli masz taką możliwość, zrób zdjęcia zwierzęcia i zawiadom o zdarzeniu właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.

Źródło : www.polskiwilk.org.pl/z-wilkami-po-sasiedzku

 

foto: nowiny 24.pl

  • fotografia przedstawiająca wilka, w tle żwirowy nasyp
Powrót na górę strony