Policjanci patrolują rejony kąpielisk
Okres urlopowy i niesłabnące upały, zachęcają do korzystania z kąpielisk. Wągrowieccy funkcjonariusze patrolując tereny przyległe do akwenów przypominają o zasadach bezpieczeństwa i o odpoczynku „z głową”.
Wągrowiec słynie z licznych jezior i kąpielisk. W okresie wakacyjnym organizowane są tu liczne kolonie, a lokalne ośrodki wczasowe zapełniają się urlopowiczami. Policjanci uświadamiali korzystających z uroków lata wczasowiczów o zagrożeniach jakie niesie za sobą żywioł wody. W rozmowach z plażowiczami przypominają zasadach bezpiecznego kąpania się, pływania i uprawiania sporów wodnych.
Przestrzegamy przed alkoholem. Im większa jego dawka, tym większe niebezpieczeństwo dla plażowiczów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w powiecie wągrowieckim nie ma publicznie dostępnej plaży, na której jego spożywanie byłoby dozwolone.
Przypominamy, że zgodnie z Art. 7. Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, zabrania się prowadzenia w ruchu wodnym statku lub innego obiektu pływającego, nie będącego pojazdem mechanicznym, osobie znajdującej się w stanie po użyciu alkoholu, nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego.
Podstawowe zasady, które obowiązują podczas pobytu w okolicach jezior.
-
Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.
-
Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
-
Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!
-
Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
-
Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.
-
Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.
-
Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.
-
Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk. Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.
-
Nigdy nie wchodźmy do wody nawet po wypiciu najmniejszej ilości alkoholu.
-
Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.
-
Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu - złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę