Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci i celnicy uderzyli w nielegalny hazard

Data publikacji 22.12.2017

Policjanci zajmujący się zwalczaniem Przestępczości Gospodarczej z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu i funkcjonariusze z Urzędu Celnego w Pile, zabezpieczyli maszyny służące do nielegalnego urządzania gier hazardowych. Działały one w jednym z punktów usługowych w Wągrowcu. Urządzającemu gry hazardowe niezgodnie z przepisami ustawy grozi wysoka kara grzywny.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem Przestępczości Gospodarczej z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu ustalili, że w jednym z lokali usługowych przy ul. Kościuszki w Wągrowcu, urządzane są nielegalne gry hazardowe.

6 rudnia br. policjanci z Wydziału Kryminalnego, Zespołu dw. z Przestępczością Gospodarczą oraz funkcjonariusze z Urzędu Celnego w Pile przystąpili do realizacji. Po wejściu do ustalonego lokalu, zabezpieczyli urządzenia przy trzech stanowiskach komputerowych, przygotowanych do prowadzenia gier hazardowych. Na jednym z nich urządzana była gra. Przeprowadzony przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego eksperyment procesowy potwierdził, że gry prowadzone przy wykorzystaniu stanowisk komputerowych są grami na automatach.

Policjanci w ramach czynności wykrywczych ustalili sposób funkcjonowania terminali i prowadzenia gier. Zaangażowanie w sprawę pozwoliło wskazać osoby zamieszane w proceder urządzania nielegalnych gier hazardowych. Ustalono pracowników obsługujących lokal i urządzenia, jak i osobę, która bezpośrednio czerpała korzyści z organizacji gier hazardowych.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o grach hazardowych, podmioty prywatne nie mogą urządzać gier na automatach poza kasynami gier. Nowe przepisy dopuszczają możliwość urządzania gier na automatach w salonach gier, ale ich wyłącznym organizatorem jest jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, wykonująca monopol państwa w tym zakresie.

Zgodnie z nowymi przepisami, zmieniła się wysokość kar oraz rozszerzył się zakres podmiotów, które podlegają karom za łamanie przepisów ustawy. Kary za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji wynoszą do 100 tys. zł od każdego automatu. Odpowiedzialność ponoszą nie tylko podmioty urządzające nielegalne gry na automatach, ale także właściciele lokali, w których urządzane są takie gry oraz osoby, które korzystają z nielegalnych automatów.

Wszczęto postępowanie przygotowawcze. Zostało ono przekazane do dalszego prowadzenia przez Wielkopolski Urząd Celno-Skarbowy oddział w Pile - organu właściwego do prowadzenia tego rodzaju spraw.

 

Powrót na górę strony