Czy przygotowałeś samochód do zimy?
Wągrowieccy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili działania profilaktyczno – kontrolne. Policjanci oprócz zasad bezpiecznej jazdy, przypominali też kierowcom jak przygotować samochód do jazdy w trudnych warunkach.
Ostatnimi dniami pogoda nas nie rozpieszcza. Śliska nawierzchnia drogi, możliwość wystąpienia niekontrolowanego poślizgu, pośniegowe błoto, zmienne warunki atmosferyczne obfitujące w mgły czy opady śniegu lub marznącego deszczu, to wszystko nas spotkało w tym tylko tygodniu, a to nawet nie półmetek zimy.
Policjanci z drogówki wraz z profilaktykiem społecznym przeprowadzili działania ukierunkowane na wzrost bezpieczeństwa kierujących. Przeprowadzone podczas kontroli rozmowy z kierującymi uświadamiały ich o zagrożeniach jakie niesie ze sobą sezon zimowy. Każda taka kontrola zakończyła się dla kierującego wręczeniem na pamiątkę i do namysłu 10 przykazań kierowcy.
X Zimowych Przykazań Kierowcy
II. Zachowaj bezpieczną odległość
III. Załóż dobre opony zimowe, a gdzie wymagane załóż łańcuchy
IV. Pamiętaj że droga hamowania jest dłuższa na śniegu i lodzie
V. Odśnież auto
VI. Unikaj wysokich obrotów silnika
VII. Nie wykonuj gwałtownych ruchów kierownicą
VIII. Nie panikuj w przypadku poślizgu
IX. Prowadź ze zdrowym rozsądkiem
X. Włącz zasadę ograniczonego zaufania
Bezpieczna jazda, to m. in. sprawny samochód. Dlatego warto sprawdzić swoje auto pod względem technicznym w autoryzowanych stacjach obsługi. Są jednak pewne elementy, o które spokojnie możemy zadbać sami, sprawdzając je w ramach codziennej obsługi naszego samochodu.
Zwróćmy uwagę na stan piór wycieraczek, gdyż źle oczyszczona szyba może ograniczać nam widoczność poprzez niedokładne zbieranie wody. Sprawdźmy też, czy działają wszystkie światła zewnętrzne i czy sprawny jest sygnał dźwiękowy. Letnie dywaniki samochodowe nie sprawdzają się w sezonie zimowym. Przepuszczają wodę, która zatrzymuje się pod wykładziną podłogi i powoduje parowanie szyb. Radą na to będzie wymiana ich na gumowe.
Przypominamy też, że niedopuszczalne jest poruszanie się samochodem całkowicie lub częściowo nieodśnieżonym. Sypiący się podczas jazdy z samochodu śnieg, czy też spadające fragmenty lodu mogą stanowić poważne zagrożenie na drodze. Kierowca przed wyruszeniem w trasę, dla odpowiedniej widoczności, ma też obowiązek całkowitego oczyszczenia wszystkich szyb.
Ogromne znaczenie ma również ogumienie. Zaleca się stosować opony zimowe, które dużo lepiej sprawdzają się podczas niskich temperatur i zapewniają lepszą przyczepność na ośnieżonej czy oblodzonej drodze. Kontrolujmy na bieżąco stan bieżnika, który zapewnia nam właściwą przyczepność. Stosowanie opon zimowych nie jest regułą. Kontrole pokazują że pomimo zaleceń w wielu przypadkach kierujący dla oszczędności rezygnują z zakupu kompletu opon na sezon zimowy.