Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowy Tydzień Mediacji

Data publikacji 18.10.2016

Od poniedziałku do najbliższej soboty (17-22 października 2016 r.) w całej Polsce trwa Tydzień Mediacji. To inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości związana z Międzynarodowym Dniem Mediacji, który od 2005r. obchodzony jest na świecie w każdy trzeci czwartek października.

dzienmediacji2016      W Polsce, już po raz czwarty, przedsięwzięcie rozszerzone zostało na cały tydzień.

PartneramiMinisterstwa Sprawiedliwości w organizacji obchodów Tygodnia Mediacji iMiędzynarodowego Dnia Mediacji są m.in.: Komenda Główna Policji, Prokuratura Generalna, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Izba Radców Prawnych, Centralny Zarząd Służby Więziennej, Rzecznik Praw Obywatelskich, Stowarzyszenie Notariuszy Rzeczypospolitej Polskiej, Krajowa Rada Komornicza, Krajowe Stowarzyszenie Kuratorów Sądowych.

 

Czym jest mediacja?

Mediacja to próba doprowadzenia dougodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby,neutralnej wobec stron i ich konfliktu, czyli mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga – nie narzucając jednak żadnego rozwiązania – w wypracowaniu kompromisu.

Cel mediacji?

 

Celem mediacji jest naprawa wyrządzonejszkody czyli sprawiedliwość naprawcza. Jej zadaniem jest więc materialne lub moralne zadośćuczynienie pokrzywdzonemu. Daje to możliwość ustalenia satysfakcjonującego rozwiązania sprawy, zminimalizowania napięcia towarzyszącemu spotkaniu ze sprawcą dopiero nasali sądowej. Mediacja daje również możliwość uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania np. Dlaczego to ja zostałem ofiarą przestępstwa lub jakie były motywy jego popełnienia?

 
 

Jakie są korzyści płynące z mediacji?

 

Korzyści z wybrania mediacji, a nie tradycyjnej drogi sądowej to: szybkość postępowania, niskie koszty, poufność procesu, autonomiczność, satysfakcja dla obu stron konfliktu oraz minimalizacja strat emocjonalnych. Do kogo kierowany jest dyżur mediatora?
Dyżur mediatora skierowany jest szczególnie do osób zarówno poszkodowanych przestępstwem, jak i jego sprawcy oraz osób będących w konflikcie z inną osobą niezależnie od jego podłoża. Mediatorudzieli wyczerpujących odpowiedzi na temat wymiernych korzyści płynących z udziału w mediacji przez każdą ze stron konfliktu.
 
Przyjdź i dowiedz się więcej, skorzystaj ze spotkania z mediatorem i sprawdź, co można zrobić w Twojej sprawie!! Przez cały najbliższy Tydzień Mediacji m.in. siedzibach organizacji pozarządowych, w jednostkach Policji dyżurować będą mediatorzy oraz policjanci, którzy wszystkim zainteresowanym udzielać będą bezpłatnych porad oraz niezbędnych informacji o mediacji.

 

Szczegóły obchodów Tygodnia Mediacji, w tym listę dyżurów, można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości .

Powrót na górę strony