Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piłeś - nie jedź!!!

Data publikacji 27.11.2009

kluczyki_alko

 

 

 

          W trakcie minionej doby policjanci z naszej jednostki podczas kontroli drogowych zatrzymali trzech uczestników ruchu drogowego, prowadzących pojazdy będąc pod wpływem alkoholu.

 

Co roku prawie 5,8 tyś ginie lub zostaje ciężko rannych w wyniku wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego.

Nawet najmniejsza ilość spożytego alkoholu wpływa na zdolność kierowania pojazdem. Alkohol wydłuża czas reakcji, pogarsza koordynację ruchową, powoduje pogorszenie wzroku i ograniczenie pola widzenia, obniża samokontrolę i koncentrację oraz powoduje błędną ocenę odległości i szybkości. Ponadto alkohol zwiększa poczucie pewności siebie, co w konsekwencji prowadzi do podejmowania ryzykownych decyzji. To z kolei zwiększa niebezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

Nie ma żadnej metody, która pozwalałaby określić ilości alkoholu, jaką można wypić, aby nie przekroczyć dozwolonej zawartości alkoholu we krwi, która w Polsce wynosi 0,2 promila i prowadzić bezpiecznie. Zawartość alkoholu we krwi o stężeniu od 0,2 promila do 0,5 promila określa się jako stan po użyciu alkoholu. Kierowanie pojazdem w tym stanie jest wykroczeniem. Gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila wówczas jest to stan nietrzeźwości. Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem.

Rozkład alkoholu zależy od wagi ciała, płci, wieku i metabolizmu organizmu. Nie bez znaczenia jest także poziom  stresu w jakim osoba kierująca się znajduje. Szybko wytrzeźwieć nie pomoże filiżanka kawy, zimny prysznic czy świeże powietrze. W ten sposób można jedynie się orzeźwić, ale potrzeba czasu, żeby alkohol został usunięty z organizmu.

Około 170 tyś kierowców każdego roku zostaje skazanych za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. Kierowco, nie czuj się bezkarny!
Powrót na górę strony