Strzeż samochód przed przestępcą !
Data publikacji 21.01.2009
WAŻNE DLA NABYWCóW UŻYWANYCH SAMOCHODóW: - kupuj samochód tylko od właściciela - kupuj samochód tylko z oryginalnymi kluczykami - nie kupuj samochodu o bardzo niskiej cenie, jak ognia unikaj tzw. okazji - sprawdź dokładnie dokumenty pojazdu - sprawdź dokładnie znaki identyfikacyjne samochodu - porównaj zgodność dokumentu pojazdu z jego numerami identyfikacyjnymi - sprawdź dokładnie stan techniczny pojazdu - nie kupuj pojazdu, jeżli masz wątpliwości - w wątpliwych sytuacjach zwróć się do rzeczoznawców z prośbą o ekspertyzę - jeśli nie jesteś stuprocentowo pewny samochodu bądź jego stanu techniczne go, albo masz inne wątpliwości, zawrzyj ze sprzedającym umowę przedwstępną.
URZ¡DZENIA ZABEZPIECZAJ¡CE SAMOCHóD
Fabryczne zabezpieczenia samochodu z reguły nie są skuteczne. Zawodowy złodziej stosunkowo łatwo może się do niego dostać. Aby zmniejszyć ryzyko kradzieży należy zamontować urządzenia, które w znacznym stopniu mu to utrudnią.- autoalarm - włączaj go, gdy opuszczasz samochód, choćby na chwilę - blokada rozruchu silnika - która uniemożliwia zapłon i uruchomienie silnika - blokada mechaniczna skrzyni biegów - przy pomocy specjalnej kłódki blokowany jest drążek skrzyni biegów w pozycji wstecznego biegu, uniemożliwiając odjechanie samochodem - laski spinające koło kierownicy z pedałem hamulca lub sprzęgła, wykonane z odpowiednio wytrzymałych materiałów
- zewnętrzna blokada kierownicy - uniemożliwia kierowanie ukradzionym pojazdem
Jak pokazuje praktyka, skuteczne jest zastosowanie co najmniej dwóch, różnych rodzajów zabezpieczeń. Oprócz proponowanych zabezpieczeń warto pomyśleć o wszechstronnym ubezpieczeniu samochodu. Gwarantuje to wyrównanie strat materialnych, poniesionych na skutek ewentualnej kradzieży.