Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Cegła zamiast telefonu ?!

Data publikacji 14.12.2008
         Oszustwa poprzez internet stanowią plagę i w Polsce - szczegól­nie nieuczciwe są transakcje na aukcjach. Naturalnie żaden z aukcyjnych serwisów nie jest w stanie w stu procentach zabezpieczyć swoich klientów. Często też, po prostu, nie brakuje naiwnych. Nadzieja, że na aukcji uda się kupić telefon komórko­wy lub inny atrakcyjny przedmiot znacznie taniej niż w sklepach, kończy się nierzad­ko otrzymaniem paczki z cegłą.

 

          Schemat jest zazwyczaj podobny. Oszust oferuje najpierw rzeczy niewielkiej wartości, które faktycznie wysyła, by się uwiarygodnić, później zaś proponuje coś drogie­go w „rewelacyjnej" cenie i znika, gdy tylko otrzyma wpłatę. Często też kilkoro oszustów umawia się, wy­stawiając sobie oceny i przyznając punkty za rzekome transakcje, by w ten sposób zyskać na aukcjach opinię rzetelnych. Trzeba na to zwracać uwagę i nie wierzyć w superokazje.        Na aukcjach internetowych pojawiają się też fałszywe firmy powiernicze. W założeniu kupujący wpłaca pieniądze na konto powiernika, a sprzedający dostarcza towar nabywcy. Po potwierdzeniu, że ocze­kiwana rzecz dotarła, firma powiernicza przesyła na­leżność sprzedającemu.Faktycznie nie ma żadnego towaru, a sprzedawca i powiernik to jedna i ta sama fikcyjna osoba . W Polsce było już. kilkanaście przy­padków oszukania osób, które chciały przez Internet, za pośrednictwem rzekomych firm powierniczych, kupić samochody.

        Zdarzało się też tak, że w podziękowaniu za udane transakcje przesyłano kontrahentom „użyteczne" programy. W rzeczywistości były to ”trojany”, dzięki którym prze­stępcy uzyskiwali dostęp do ich internetowych kont, na których następnie wystawiali do sprzedaży fikcyjne rzeczy. Należności trafiały na dziewięć rachunków bankowych założonych przez tzw. słupów (bezrobotni, którzy robili to za niewielkie wynagrodzenie), oszuka­ni zaś mieli pretensje do niczego nieświadomych osób.

         Przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia policja wągrowiecka przestrzega by przy internetowych zakupach nie zatracić zdrowego rozsądku i stać sie ofiarą różnych internetowych "okazji".  

 

Powrót na górę strony