Aktualności

Debata ewaluacyjna poświęcona przestępczości nieletnich

Data publikacji 30.10.2023

Jak stosowanie zapisów Ustawy o Wspieraniu i Resocjalizacji Nieletnich wygląda w praktyce po roku jej funkcjonowania. Czy są w tej kwestii jeszcze wątpliwości. Osoby związane ze szkolnictwem z całego powiatu spotkały się w piątek w Zespole Szkół nr 1 przy ul Kcyńskiej w Wągrowcu, aby debatować o nowych rozwiązaniach prawnych.

Ustawa z dnia 9 czerwca 2022 roku o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich zawiera w sobie przepisy dające nowe możliwości postępowania w sprawach nieletnich.

Zmienił się wiek osób wobec których stosuje się przepisy ustawy. Postępowania w sprawach o demoralizację prowadzone są wobec osób które ukończyły 10 rok życia i nie są pełnoletnie. Rozpatrując jednak czyny karalne nieletniego, oprócz przestępstw lub przestępstw skarbowych, ustawodawca określił ich zbiór o wszystkie wykroczenia lub wykroczenia skarbowe.

Debata zorganizowana została dla przedstawicieli szkół, nauczycieli, pedagogów, dyrektorów szkół podstawowych i średnich powiatu wągrowieckiego. Jednak nie zabrakło na niej przedstawicieli administracji samorządowej, kierowników referatów oświaty.

Spotkanie miało charakter podsumowania funkcjonowania szkół w aspekcie stosowania przepisu artykułu 4 Ustawy – możliwości stosowania środków oddziaływania wychowawczego przez dyrektorów szkół.

Stan przestępczości nieletnich w okresie roku szkolnego 2022/2023 przedstawił asp. Krzysztof Szymański, doświadczeniami w pracy wychowawczej i trudnościami, z jakimi zmagają się placówki wychowawcze, przedstawiła p. Agnieszka Winiecka – dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Gołańczy.

Głos w debacie zabrał Wicestarosta Wągrowiecki Michał Piechocki, zwracając uwagę na aspekty współpracy międzyinstytucjonalnej, nakreślając trudności z jaki zmaga się dzisiejsza oświata.

Po prelegentach rozpoczęła się dyskusja na temat stosowania nowych rozwiązań, ale też współpracy z Policją. Na ręce obecnego I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Wągrowcu podinsp. Łukasza Gulczyńskiego, dyrektorzy i wychowawcy z różnych szkół skierowali wiele słów, doceniających pracę policjantów, padły też słowa krytyki wobec trybów i niemożności szybszego działania wobec nieletnich ze strony wymiaru sprawiedliwości.

Komendant Gulczyński, kończąc spotkanie podziękował dyrektorom, za spostrzeżenia i słowa docenienia dobrej współpracy. Zadeklarował jednocześnie możliwość konsultacji w razie potrzeby i udzielenia pomocy ze strony policjantów dzielnicowych.

 

asp. Dominik Zieliński

  • widok sali konferencyjnej, na scenie moderator debaty przy mównicy
  • zbliżenie na prelegenta przy mównicy
  • naczelnik wydziąłu prewencji, komendant, starosta siedzą obok siebie
  • zbliżenie na prelegentkę przy mównicy
  • widok na salę, jeden z uczestników zabiera głos
  • komendant Gulczyński przy mównicy
  • starosta przy mównicy
Powrót na górę strony