Zniszczyli rower miejski, nie unikną odpowiedzialności - Aktualności - KPP Wągrowiec

Aktualności

Zniszczyli rower miejski, nie unikną odpowiedzialności

Data publikacji 20.01.2021

Niektórzy nie potrafią uszanować cudzej własności. Wchodzące w skład funkcjonującego programu Wągrowiecki Rower Miejski jednoślady narażone są na łaskę, a niekiedy niełaskę ich użytkowników. Osoby które dokonują zniszczeń narażają się na odpowiedzialność prawną.

Zawiadomienie o zniszczonym rowerze zostało złożone pod koniec października ubiegłego roku. Rower został znaleziony przez pracownika obsługującego jednoślady w rejonie osiedla Wschód. Jego stan jednak budził wiele zastrzeżeń. Oprócz normalnych śladów użytkowania, w rowerze uszkodzony został uchwyt telefonu, mocowanie kierownicy, manetka zmiany biegów, obręcz koła tylnego. Łączna kwota zniszczeń wyceniona przez operatora systemu sięgnęła 550 złotych.

Dość szybko ustalono osobę, która jako ostatnia wypożyczała rower. Wyjaśnienia jakie złożyła pozwoliła policjantom na dalsze ukierunkowanie czynności wykrywczych. Trop w konsekwencji wiódł do nastolatków którzy przebywali na jednym z osiedlowych boisk. Sprawą zajęli się policjanci zespołu d.s nieletnich. Ustalenia policjanta prowadzącego czynność z nieletnimi wskazywały na to, że rower stał się celem dewastacji „dla ich rozrywki i zabicia czasu”. Pojazd był obalany, rzucany, kopany, szprychy powyginane.

Kodeks Karny dla sprawców zniszczenia mienia przewiduje karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Z uwagi na to że ustaleni sprawcy są nieletni, materiały sprawy przesłane zostały do III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Wągrowcu, który zadecyduje o dalszym losie nastolatków.