Aktualności

Nie stosował się do poleceń ratownika i łamał regulamin kąpieliska. Grozi mu grzywna nawet 5 tysięcy złotych.

Data publikacji 13.08.2020

Mieszkaniec miejscowości Tupadły w gm Kcynia wraz z trzema innymi osobami wybrał się na kąpielisko w Kozielsku, zachowanie jego wymagało policyjnej interwencji. Mężczyzna lekceważył polecenia ratownika, nie stosował się do regulaminu kąpieliska. Zostało wszczęte wobec niego postępowanie w sprawie o popełnienie wykroczeń. Teraz grozi mu grzywna nawet 5 tysięcy złotych.

Do zdarzenia doszło pod koniec lipca na kąpielisku w Kozielsku – gm. Damasławek. Wśród korzystających z kąpieliska osób, uwagę na siebie zwracał 32 letni mieszkaniec miejscowości Tupadły w gminie Kcynia. Mężczyzna jak to przedstawiali plażowicze i ratownicy, swoim zachowaniem dał przykład, jak nie powinno się zachowywać na plaży.

Używanie słów wulgarnych i spożywanie alkoholu, palenie papierosów i gaszenie petów w piasku plaży nie pozostało niezauważone przez ratowników, którzy zwrócili uwagę mężczyźnie.
Zamiast oczekiwanej refleksji i poprawy zachowania, mężczyzna reagował agresją i arogancją kontynuując picie piwa. Po chwili jednak mężczyzna miał dać jeszcze większy wyraz nieodpowiedzialności. Poszedł na pomost i skoczył do wody poza obszar wyznaczony do kąpieli. 

Mężczyzna nie stosowal się do poleceń ratowników do wyjścia z wody. Błędnie uznał, że skoro pływa sobie poza wyznaczoną strefą, to ratownik nie ma nic do gadania. O tym zachowaniu poinformowani zostali policjanci z Damasławka. Pracujący na plaży ratownik wziął łódź i zainterweniował wobec 32-latka. Aby uniemożliwić dalsze pływanie mężczyźnie opłynął go i nakazał wracać na brzeg. Mieszkaniec Tupadł zniechęcony po chwili wyszedł z wody. 

Policjanci na miejscu zebrali informacje od plażowiczów i ratowników. Postanowili nałożyć na mężczyznę 500 złotowy mandat karny. Mężczyzna stwierdził jednak, że będzie dochodził swoich praw podczas postępowania przed sądem. Za popełnionych szereg wykroczeń sąd może nałożyć na mężczyznę karę nawet pięciu tysięcy złotych grzywny.

Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 roku o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, określa w art. 13 - czym są działania ratownicze a w art. 16 - wskazuje na obowiązki ratownika, do których należy m.in reagowanie na przypadki naruszania zasad korzystania z wyznaczonego obszaru wodnego. 
Ratownik jest przede wszystkim do tego, żeby obserwował obszar, który chroni, reagował na każdy sygnał zagrożenia życia i zdrowia i działał wyprzedzająco - profilaktycznie. Przypominamy, aby stosować się do regulaminów kąpielisk, nie pływać po spożywaniu alkoholu. Wydawałoby się, że nie trzeba przypominać o zwykłej kulturze osobistej, a jednak.