Ten żart poniósł za sobą bardzo poważne konsekwencje - Aktualności - KPP Wągrowiec

Aktualności

Ten żart poniósł za sobą bardzo poważne konsekwencje

Data publikacji 05.05.2020

W piątkowe popołudnie operator numeru alarmowego 112 przekazał wągrowieckim policjantom zgłoszenie o podłożeniu ładunku wybuchowego na terenie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Antoniewie. Choć alarm okazał się żartem, to wszyscy na serio podeszli do wykonywania czynności w związku z powiadomieniem o bombie.

W piątek 1 maja około godziny 16:30 do operatora numeru alarmowego zadzwoniła osoba z informacją, że w Antoniewie jest bomba. Po krótkiej jednozdaniowej informacji telefon się rozłączył. Na miejsce do ośrodka pojechali policjanci, aby zweryfikować zgłoszenie.

W czasie zdarzenia w ośrodku przebywała grupa kilkudziesięciu wychowanków. Aby móc podjąć dalsze kroki, trzeba najpierw było zweryfikować podaną informację, w tym jej wiarygodność. Przekazane przez operatora numeru alarmowego nagranie wskazywało, że w tle słychać było głosy jakichś nastolatków. Numer telefonu, z jakiego wykonane było połączenie również był nietypowy.

Pójście tym tropem pozwoliło na późniejsze ustalenia. Połączenie jak się okazało zostało wykonane z jednego z telefonów, jakie funkcjonują na terenie ośrodka. Choć mają one zablokowane połączenia wychodzące, to mogą przyjmować one połączenia z zewnątrz po uprzednim połączeniu z centralą ośrodka. Z tych telefonów jednak można również wykonać połączenie na numery alarmowe. Ta informacja pozwoliła na dalsze ustalenie która grupa wychowanków wykonała połączenie.

Policjanci zrobili rozpytania wśród młodzieży w konkretnej grupie. Jak się wkrótce okazało jeden z wychowanków przyznał się do zrobienia głupiego żartu. 17 latek został zatrzymany do wyjaśnienia i przewieziony do wągrowieckiej komendy. Tu usłyszał zarzut fałszywego zawiadomienia o zdarzeniu. Wobec siedemnastolatka Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

Przypomnijmy art 224 a Kodeksu Karnego.

Kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8