Bezczelna kradzież i próba oszustwa - Aktualności - KPP Wągrowiec

Aktualności

Bezczelna kradzież i próba oszustwa

Data publikacji 03.10.2019

Wągrowiecka Policja prowadzi dwie sprawy, gdzie pokrzywdzonymi są starsi mieszkańcy powiatu wągrowieckiego. Informujemy i ponownie apelujemy!

W poniedziałek około godziny 20:40 w jednym z mieszkań przy ulicy Jeżyka w Wągrowcu doszło do kradzieży. Sprawczyni pod pretekstem pomocy w niesieniu zakupów, dostała się do mieszkania pokrzywdzonej kobiety, a następnie korzystając z jej nieuwagi ukradła znaczną ilość pieniędzy. Kobieta choć nie potrafiła dokładnie podać szczegółów dotyczących wyglądu sprawczyni, to zapamiętała jej proste i włosy i wiek zbliżony do około 20 lat.

Wczoraj (2 października) przed południem w Damasławku odnotowaliśmy kolejną próbę kradzieży metodą na wnuczka. Dzwoniąca do pokrzywdzonej kobiety oszustka przywitała się słowami „to ja Twoja najbliższa wnuczka.” Pokrzywdzona wdała się w manipulację oszustki, która z łatwością uzyskała imię wnuczki od samej pokrzywdzonej. Dalej posługując się tym imieniem, zaczęła opowiadać o wypadku pod Żninem i jako sprawczyni została zatrzymana i potrzebuje pieniędzy żeby wpłacić kaucję, aby nie pójść do więzienia. Następnie oszustka poinstruowała kobietę, aby wzięła wszystkie pieniądze w domu, przeliczyła je i włożyła do reklamówki, aby następnie przekazać osobie, która wkrótce po nie przyjedzie. W trakcie, gdy starsza kobieta jeszcze liczyła pieniądze, wówczas u jej progu pojawiła się jej prawdziwa wnuczka wraz z rodziną. Kobieta wpuściła wnuczkę i od razu zapytała o wypadek. Wówczas wnuczka po wysłuchaniu historii oznajmiła, że musiała stać się ofiarą oszusta, który metodą na wnuczka próbował uzyskać od niej pieniądze.

Bazując na tych i innych przypadkach, jakie ostatnimi czasy miały miejsce w naszym powiecie, apelujemy o ostrożność. Przekazujmy informacje o próbach oszustw i przypadkach kradzieży i uczulajmy naszych bliskich, aby z dystansem podchodzić do osób, które oferują nam bezinteresowna pomoc – nie wpuszczajmy ich do domu, bo nigdy do końca nie znamy ich intencji. A kiedy zadzwoni do nas wnuczek, czy wnuczka, z prośbą o pieniądze, wówczas najlepiej się rozłączyć i zadzwonić z powrotem do wnuczki której numer posiadamy, gdyż z obcego numeru albo na numer stacjonarny może zadzwonić oszust.