Bezpieczna droga do szkoły - a może by tak pojechać rowerem? - Aktualności - KPP Wągrowiec

Aktualności

Bezpieczna droga do szkoły - a może by tak pojechać rowerem?

Data publikacji 28.08.2019

Rower to bardzo popularny środek transportu. W zatłoczonych miastach często jest to szybsza forma przemieszczania się niż samochodem, czy komunikacją miejską, zwłaszcza podczas porannego szczytu. Może zatem do szkoły i przedszkola pojechać rowerem? Co na to przepisy? Podpowiadamy.

Piesi wędrujący po chodnikach głośno twierdzą, że to nie miejsce dla rowerzystów. Tak, z pewnością jest to miejsce dla pieszych, jednak przepisy ułatwiają życie rodzicom/opiekunom dzieci, które na rowerkach chcą dotrzeć do szkoły, czy już nawet przedszkola. Co więcej dzieci, które mają prawo jeździć po chodniku pod czujnym okiem opiekuna, nie mogą korzystać z drogi dla rowerów. Skąd to wszystko się bierze? Wyjaśniamy w trzech punktach:

1. Dziecko do lat 10 jadące na rowerku to pieszy, stąd wraz z opiekunem porusza się (tak jak pieszy) po chodniku.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym Art 2. 18) pieszy –(...) za pieszego uważa się (...) osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej;

Z powyższego wynika, że dziecko przed osiągnięciem 10 roku życia, nie ma takich uprawnień jak rowerzysta, stąd nie może korzystać z drogi dla rowerów (za wyjątkiem drogi rowerowej gdzie dopuszczony został ruch pieszych), natomiast porusza się chodnikiem, a w razie jego braku poboczem, bądź lewą stroną jezdni. Takie same zasady obowiązują przy przekraczaniu przejść dla pieszych - dziecko może po nim przejechać. A co z dorosłym opiekunem?

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym Art. 33. 5.Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: 1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

Tak więc opiekun podąża w ślad za dzieckiem, nad którym ma obowiązek sprawować opiekę. Przypominamy jednak o ile przepisy porządkowe dziecku do lat 7 pozwalają na korzystanie z drogi pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat (więcej w naszym artykule z dnia 26.08.2019) to w przypadku dziecka poruszającego się na rowerze opiekunem musi być osoba dorosła!

2. Sami chcemy przewieźć dziecko na rowerze, czy mogę je wieźć na bagażniku?

Kierując rowerem wioząc ze sobą dziecko, obowiązują nas przepisy dla kierujących pojazdami. Pomimo że jest z nami małe, niekiedy kilkuletnie dziecko, to nie porusza się ono rowerem. Wtedy w pełni korzystamy z dróg dla rowerów, jezdni. Przez przejścia dla pieszych musimy rower przeprowadzać.

Nie możemy również przewozić dzieci na bagażnikach. Jeżeli chcemy przewozić dziecko na rowerze, musimy wyposażyć go w siodełko, zapewniające bezpieczną jazdę, bądź możemy skorzystać z coraz to popularniejszych przyczepek rowerowych do przewozu dzieci.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym Art 33. 2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym Art. 63. 3. (...) dopuszcza się przewóz: 4) dzieci w przyczepie przystosowanej konstrukcyjnie do przewozu osób, ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy

3. A co ze starszymi dziećmi, które już ukończyły 10 rok życia?

Stają się one pełnoprawnymi użytkownikami dróg publicznych pod warunkiem spełnienia jednego, bardzo ważnego obowiązku. Muszą wykazać się znajomością przepisów prawa o ruchu drogowym oraz umiejętnością przepisowej jazdy i zaliczyć egzamin uprawniający do odbioru karty rowerowej. Jest to pierwszy, bardzo ważny dokument pozwalający na poruszanie się po drogach. Obowiązuje on aż do osiągnięcia przez młodego rowerzystę 18-roku życia. Jeżeli dziecko nie opanuje przepisów drogowych, lub umiejętności w jeździe, to w konsekwencji nie może korzystać z przywilejów jakie mają rowerzyści i pozostaje mu poruszanie się pieszo.