Wągrowieccy policjanci wyróżnieni Kryształowymi Gwiazdami - Aktualności - KPP Wągrowiec

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wągrowieccy policjanci wyróżnieni Kryształowymi Gwiazdami

Data publikacji 05.03.2019

„Kryształowa Gwiazda” to szczególne wyróżnienie wręczane policjantom, którzy w swojej codziennej służbie lub poza nią, narażając swoje życie lub zdrowie, przyczynili się do uratowania ludzkiego życia, bądź też ich działania przyniosły wyraźną poprawę warunków życia drugiego człowieka.

4 marca 2019 r. w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, z udziałem licznie zaproszonych gości odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowano tych funkcjonariuszy, którzy swoją postawą pokazali, czym są dla nich słowa roty ślubowania.  „Kryształowe Gwiazdy” wręczył policjantom i policjantkom Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu insp. Piotr Mąka wspólnie z Przewodniczącym Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego podinsp. Andrzejem Szarym. Listy gratulacyjne od Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna wręczył Dyrektor Gabinetu pan Michał Dembiński.

Podczas tegorocznej, czternastej już gali wyróżniono 61 stróżów prawa, z czego 8 otrzymało „Kryształową Gwiazdę ze wstęgą”. To wyróżnienie podkreślające fakt, że laureat uratował ludzie życie po raz kolejny.

Tym szczególnym wyróżnieniem uhonorowano również dwóch policjantów Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu, asp. Daniela Kamińskiego i st.sierż. Pawła Karpińskiego, którzy na co dzień pełnią służbę w Wydziale Ruchu Drogowego.

W poniedziałek 27 sierpnia 2018 roku około godziny 20:00 usłyszeli po stacji informację od dyżurnego jednostki, że życie jednego z wągrowczan może znajdować się w dużym niebezpieczeństwie. Mężczyzna chwilę wcześniej oświadczył dyżurnemu, że ma dosyć życia i chce się powiesić. Po chwili telefon się rozłączył. Każda kolejna próba kontaktu z mężczyzną nie przynosiła efektu, jedyna nadzieja była w patrolach Policji, które uzyskawszy informację o desperacie przeszukiwały miasto.

Kilkanaście minut później zgłosił się patrol ruchu drogowego, którego dowódcą był mł. asp. Daniel Kamiński. Policjanci odnaleźli mężczyznę zwieszonego na pasku od spodni. Funkcjonariusze nie tracąc ani chwili uwolnili szyję mężczyzny ze skórzanej pętli. Nieprzytomne ciało ułożyli na ziemi i rozpoczęli reanimację. Po chwili mężczyzna zaczął oddychać. Odzyskał przytomność. Przybyły na miejsce zespół ratownictwa medycznego zabrał mężczyznę do szpitala.

  • Aspirant Daniel Kamiński i Starszy Sierżant Paweł Karpiński stoją w umundurowaniu wyjściowym w ręku trzymając kryształowe gwiazdy
  • Kryształowa Gwiazda w pudełku
  • kryształowa gwiazda w pudełku
  • szpaler wyróżnionych policjantów wraz z kryształowymi gwiazdami w sali Pałacu Działyńskich