Wzrost liczby wypadków z pieszymi - Aktualności - KPP Wągrowiec

Aktualności

Wzrost liczby wypadków z pieszymi

Data publikacji 27.09.2018

Analiza zdarzeń z udziałem pieszych na wągrowieckich drogach nie pozostawia złudzeń. Sytuacja w chwili obecnej jest zła, a nadchodzi okres jesienno-zimowy, gdzie zdarzeń z pieszymi jest stosunkowo najwięcej.

Od początku roku na drogach powiatu doszło do 4 wypadków z udziałem pieszych. 3 z nich nastąpiły z winy kierujących (2x nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, 1x w wyniku nieprawidłowego cofania.), natomiast 1 z winy pieszego (nieostrożne wejście wprost przed nadjeżdżający pojazd).

W roku ubiegłym w analogicznym czasie na drogach nie odnotowaliśmy żadnego wypadku z pieszymi, natomiast gwałtowny ich wzrost nastąpił w okresie jesienno-zimowym, gdzie było ich aż siedem!

Żywimy obawę, że odnotowane 4 wypadki to niestety nie koniec, a najgorsze jeszcze przed nami.

W poprzednich latach patrząc od 2015 roku w znacznym stopniu poprawiono infrastrukturę dla pieszych. Powstały nowe przejścia, a ich oznakowanie zostało poprawione i udoskonalone. W Wielu miejscach zamontowane zostało dodatkowe oświetlenie ułatwiające kierującym dostrzeżenie pieszego.

Jakie grzechy mają na sumieniu piesi?

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego od początku roku podjęli czynności kontroli wobec 1089 pieszych, wobec których zastosowali 640 środków prawnych. Zostały one podjęte po ujawnieniu:

- 515 przypadków, gdzie piesi przekraczali jezdnię w miejscu niedozwolonym

- 26 przypadków, gdzie piesi nie stosowali się do obowiązku noszenia elementów odblaskowych

- 22 przypadków, gdzie pieszy poruszał się niewłaściwą stroną drogi

- 4 przypadków, gdzie pieszy wszedł na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd

- 21 przypadków, gdzie pieszy wszedł na jezdnię zza przeszkody/pojazdu

- 10 przypadków, gdzie pieszy nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej

 

Jakie grzechy wobec pieszych mają kierujący?

Od początku roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego ujawnili 55 przypadków negatywnych zachowań kierujących wobec pieszych. :

- 10 przypadków nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych

- 14 przypadków wyprzedzania pojazdu na przejściach dla pieszych lub omijania pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych

- 6 przypadków nieustąpienie pierwszeństwa pieszym w innych okolicznościach

Trzeba przyznać, że powyższe to nieprawidłowości które zostały ujawnione. Musimy wziąć również pod uwagę to, że obywatele widząc radiowóz pilnują się baczniej niż zwykle. Jak zatem zachowują się piesi i kierujący, kiedy w pobliżu nie ma policjantów.

 

Apelujemy! Dajmy sobie czas!

Na bezpieczeństwo, na zwrócenie uwagi na innych, na zachowanie swojego zdrowia i życia.

DZ