O pladze pijanych przestępców drogowych i o bohaterach - Aktualności - KPP Wągrowiec

Aktualności

O pladze pijanych przestępców drogowych i o bohaterach

Data publikacji 06.09.2018

O tym że są zagrożeniem dla siebie i innych, nie trzeba dużo przekonywać. Mowa o nietrzeźwych kierujących. Wysoko cenimy postawy obywateli, którzy informują nas o kierujących, którzy zdecydowali się jechać po kilku głębszych. Nie wszyscy jednak mieli tyle szczęścia, poważne obrażenia, czy uszkodzenia innych pojazdów, to przykłady tylko ostatnich dni.

Nietrzeźwi rowerzyści, motorowerzyści, czy kierujący samochodami osobowymi, to od początku września niemal przerażająca codzienność. Piłeś? Nie jedź! Prosta zasada!

Szkody, jakie mogą wyrządzić nietrzeźwi kierujący sobie i innym są bardzo wysokie. Poważnemu wypadkowi uległ motorowerzysta, który na drodze w Siennie przewrócił się i uderzył w słupek znaku informującego o numerach posesji. Lekarze z uwagi na obrażenia jakich doznał po upadku, zdecydowali się utrzymywać mężczyznę w śpiączce farmakologicznej.

We wtorek 4 września na ul Reja w Wągrowcu, kierujący Fordem Fiesta uderzył w poprzedzające auto, które zatrzymało się przed przejściem, aby ustąpić pieszym. Początkowo sprawca zdarzenia chciał załatwić sprawę z pokrzywdzoną na miejscu, bez wzywania Policji, jednak po chwili kobieta wyczuła, że jej rozmówca jest nietrzeźwy. W chwili kiedy zdecydowała się wezwać Policję i oświadczyła to mężczyźnie, to ten zaczął uciekać w kierunku bloków na ul. Reja. Sytuację tą zauważył przypadkowy świadek – 42-letni mieszkaniec Popowa Kościelnego w gm. Mieścisko, który zrządzeniem losu znajdował się w tym miejscu. Wykazał się on odwagą i postanowił zadziałać. Pobiegł za mężczyzną i nie dopuścił, aby uciekł z miejsca zdarzenia. Dokonał obywatelskiego ujęcia i po przyjeździe policjantów przekazał im mężczyznę. Nietrzeźwym kierującym był 49-letni mieszkaniec Łukowa, po jego przebadaniu okazało się, że w organizmie ma ponad 0,8 promila.

Zachowanie mieszkańca Popowa Kościelnego zasługuje na pochwałę i najwyższe uznanie. W ostatnim czasie policjanci odebrali od mieszkańców powiatu kilka anonimowych zgłoszeń o kierujących, którzy mogą znajdować się w stanie nietrzeźwości a poruszając się po drogach stwarzają niebezpieczeństwo dla siebie i innych.

Policjanci szanują anonimowość osób zgłaszających i dziękują za wszelkie sygnały od społeczeństwa. Zatrzymany w miejscowości Mokronosy o godzinie 11:16 motorowerzysta pomimo tego , że miał w organizmie około 3,2 ! promila, postanowił jechać. Jadący za nim mężczyzna poinformował o sytuacji dyżurnego dzwoniąc pod numer 997. Policjanci szybko dotarli na miejsce i zatrzymali drogowego przestępcę.

W niedzielę 2 września policjanci zatrzymali kolejnych 2 nietrzeźwych kierujących. Kierujący VW Polo mieszkaniec Damasławka miał w organizmie około 2,4 promila alkoholu, natomiast zatrzymana około godziny 21:40 w Czekanowie kierująca Peugeotem 207 mieszkanka Wągrowca, miała w organizmie około 2,5 promila alkoholu.

Przypominamy: kara za prowadzenie w stanie nietrzeźwości to pozbawienie wolności do 2 lat, a w przypadkach recydywy do 5, minimalna grzywna to 5 tysięcy złotych, a zasądzony zakaz kierowania pojazdem to okres od 3 do nawet 15 lat.

DZ