Więcej kontroli na drogach - Aktualności - KPP Wągrowiec

Aktualności

Więcej kontroli na drogach

Data publikacji 13.07.2017

Kiedy wybieramy się w podróż, przemierzamy Polskę, a niekiedy Europę, by dotrzeć w obrane miejsce wypoczynku, musimy liczyć się z tym, że w każdej chwili możemy zostać poddani kontroli drogowej. Policjanci przeprowadzają ich najwięcej w sezonie wakacyjnym.

Policjanci zatrzymujący pojazd do kontroli często słyszą pytanie „czy coś się stało?”. Odpowiadamy – choć w wielu przypadkach jest ona przeprowadzana w wyniku ujawnionego chwilę wcześniej wykroczenia, to nie zawsze tak musi być, powodem kontroli może być sprawdzenie czy pojazd jest sprawny, odpowiednio wyposażony, posiadający aktualny przegląd i ubezpieczenie, czy kierujący posiada uprawnienia do kierowania, czy jest trzeźwy itp.

Przedstawiamy 7 prostych rad, o których powinien pamiętać każdy rozsądny kierowca przed wyjazdem w podróż. Dzięki nim unikniesz niemiłych niespodzianek na drodze i zapewnisz sobie szczęśliwy dojazd do celu!

1. Zanim ruszysz samochodem sprawdź czy:

- masz przy sobie wszystkie wymagane przepisami dokumenty,

- macie zapięte pasy,

- twój samochód jest technicznie sprawny ( ogumienie, oświetlenie) i odpowiednio wyposażony.


2. Zapoznaj się z aktualnymi przepisami ruchu drogowego.

3. Nie przekraczaj dozwolonej przepisami prędkości.

4. Staraj się podróżować ze znajomymi i unikaj postojów na odosobnionych pustych parkingach lub w przypadkowych miejscach.

5. Jedź ostrożnie i myśl o tym, co dzieje się na drodze.

6. Pamiętaj, że wyobraźnia to podstawowa cecha dobrego kierowcy.


7. Podczas przeprowadzania kontroli ruchu drogowego - pamiętaj aby:

- zatrzymać pojazd,

- trzymać ręce na kierownicy i nie wysiadać z pojazdu, chyba że żąda tego kontrolujący,

na polecenie kontrolującego:

- wyłączyć silnik pojazdu,

- włączyć światła awaryjne lub postojowe.

 

W chwili kiedy widzimy radiowóz (oznakowany lub nieoznakowany) w którym policjanci poprzez wysyłanie sygnałów świetlno-dźwiękowych dają sygnał do zatrzymania, to zatrzymajmy pojazd we wskazanym przez policjantów miejscu. Kto nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat .