NURD – to nie tylko pieszy, ale też rowerzysta - Aktualności - KPP Wągrowiec

Aktualności

NURD – to nie tylko pieszy, ale też rowerzysta

Data publikacji 27.06.2017

Już jutro rusza kolejna akcja NURD – poświęcona bezpieczeństwu niechronionych uczestników ruchu drogowego. Przekazujemy kilka cennych uwag dotyczących rowerzystów.

Aby poruszać się rowerem po drogach osoba pełnoletnia nie potrzebuje specjalnych uprawnień. Zgodnie z artykułem 96 Kodeksu Drogowego osoby poniżej 18 roku życia mogą kierować rowerem jedynie posiadając kartę rowerową.

O kartę rowerową mogą ubiegać się dzieci powyżej 10 roku życia, które wykażą się niezbędnymi kwalifikacjami. Uzyskać ją mogą nieodpłatnie od dyrektora szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej, sprawdzenia kwalifikacji osoby ubiegającej się o kartę rowerową mogą dokonać

Wśród rowerzystów często powtarza się pytania i niejasności dotyczące jazdy po chodnikach. Czy można się poruszać chodnikiem, kiedy i w jakich przypadkach?

Odpowiadamy

Korzystanie z chodnika przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy: -opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,

-szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów

-warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) - w tym wypadku nie ważne jak szeroki jest chodnik.

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Jeśli jazda po chodniku wymaga przekroczenia jezdni, rowerzysta powinien pamiętać, że w żadnym wypadku nie wolno na rowerze przejeżdżać przez przejście dla pieszych! Rowerzysta zobowiązany jest zejść z roweru, przeprowadzić go przez jezdnię i wsiąść na rower dopiero za przejściem!

Unikajmy sytuacji jak na poniższym filmie!

Ładowanie odtwarzacza...