Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jak nie dać się oszustom, nie ulec zatruciu i jak daleko można wjechać w las

Data publikacji 02.10.2016

 dsc00273_800x504      O bezpieczeństwie osób starszych dyskutowano podczas zorganizowanego przez Policję spotkania w wągrowieckim Dziennym Domu Seniora. Policjanci do jego realizacji zaprosili przedstawicieli różnych służb. Wiedza specjalistów z Policji, Straży Leśnej i Sanepidu pozwoliła na wielowątkowe podjęcie tematyki.

 Policja realizując założenia programu opieki prewencyjnej osób starszych „Bezpieczne Życie Seniorów” kontynuuje swoją pracę prewencyjną. Zapewnienie maksymalnego efektu programu opiera się na współdziałaniu wielu służb. Stąd często Policja na organizowane spotkania zaprasza fachowców z różnych dziedzin.

Bezpieczeństwo sanitarne, poprawne odczytywanie etykiet, lekomania, a także choroby doby współczesnej. Między innymi te zagadnienia były wyjaśniane przez pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Policjanci przedstawili zagadnienia dotyczące podatności osób starszych na stanie się ofiara przestępstw, przy czym szeroko omówili przykłady działań oszustów. Policjanci ponadto omówili zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Podano przykłady nieprawidłowych zachowań kierujących, wobec pieszych, z których dużą grupę stanowią seniorzy. Przedstawiono sposoby zachowań na drodze,

Dla seniorów nie jest już tajemnicą sposób działania aplikacji Moja Komenda, a także w jaki sposób nanieść dostrzeżone przez siebie zagrożenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Przepisy dotyczące ochrony lasu, na co zwrócić uwagę w przypadku zagubienia się w lesie, a także sposoby działania kłusowników i złodziei drzewa – te zagadnienia poruszył Strażnik z Nadleśnictwa Durowo. Wskazał o prawidłowym przygotowaniu się do grzybobrania, w tym zabieraniu z sobą telefonów komórkowych, a także pomocnym zastosowaniu kamieni wyznaczających kwartały lasu.

Jak zawsze przy tej okazji, zaczęło rodzić się wiele pytań co do sposobu działania przestępców, nieprawidłowego oznakowania dróg itp. Policjanci zaprosili kierujących te pytania do zadania ich podczas przygotowywanej debaty społecznej poświęconej bezpieczeństwu osób starszych, która jest planowana na 4 listopada o godzinie 17:00 w auli ZSP nr 2 przy ul. Kcyńskiej.

Dla utrwalenia przekazanej wiedzy, seniorzy otrzymali książki „Bezpieczne Życie Seniora” a także broszury informacyjne o działaniu nowo powstałych aplikacji.

{galeria}Prewencja/2016/DomSeniora{/galeria}

Powrót na górę strony